Jak wykonać świąteczne fotografie – poradnik fotograficzny dla rodziców

0

Przed nami szczególny okres.  Czas pełen emocji, radości i wspólnego biesiadowania. Po wielu dniach przygotowań, w końcu będziemy mogli pobyć ze sobą i nacieszyć się wspólnymi momentami. Święta to czas, kiedy zwalniamy. I dobrze! Wiecznie Narzekający odpowiedzą, że ,,święta i tak szybko miną”. A ja dzisiaj podpowiem Wam, co zrobić, żeby zatrzymać ten cudowny czas na dłużej. Poradnik „Jak wykonać świąteczne fotografie” przyda się każdemu. 

Większość z nas nie docenia dzisiaj magii fotografii. Pamiętacie aparaty na klisze? Wtedy to dopiero obmyślaliśmy każdą pozę i wyćwiczony uśmiech. Dzisiaj, kiedy dziennie możemy robić setkę selfiaków nie przykładamy aż tak wielkiej roli do zdjęć. A ja je uwielbiam! Dzisiaj podpowiem, co zrobić, aby chętniej zwracało się do tych stron w albumie.

Uwielbiam świąteczny czas za magię, która dotyka nawet największego twardziela. Każdy jest taki bardziej podekscytowany, życzliwszy, chętniej się uśmiechamy.

Okres świąteczny to czas warty utrwalenia w kadrach, ponieważ emocje mu towarzyszące są ogromne. Fotografie budują nasze wspomnienia i historię rodzinną.

Fotografując, uwielbiam emocje i tę autentyczność, która z nich płynie. Dlatego zachęcam Was, abyście nie czekali do ostatniej chwili ze zdjęciami. Chwyćcie aparat albo telefon i złapcie emocje towarzyszące ubieraniu choinki albo pieczeniu pierniczków. Utrwalajcie zaangażowanie Waszych dzieci w przygotowania świąteczne, za kilka lat będzie to najlepsza pamiątka. Więcej przeczytasz TUTAJ


Jak wykonać świąteczne fotografie i sprawić, by zdjęcia miały świąteczny klimat? 

Potrzebujesz naprawdę niewiele. Wystarczą światełka choinkowe, które wprowadzają cudny świąteczny klimat. Możesz zrobić z nich tło lub element dekoracji. Światełka umieść tuż przed obiektywem, kierując ostrość na modela. Uzyskasz wtedy przepiękny efekt rozmazanych światełek, jakby mgłę.  Możesz też umieścić światełka za modelem, efekt będzie spektakularny, jaki uzyskałam na poniższym zdjęciu. 

Jak wykonać świąteczne fotografie

Jak wykonać świąteczne fotografie

O jakiej porze robić zdjęcia? Poradnik, jak wykonać świąteczne fotografie

Polecam robienie zdjęć w ciągu dnia, przy naturalnym świetle. Osobiście unikam zdjęć robionych przy oświetleniu z żyrandola, zdjęcia wychodzą żółte i nawet podczas obróbki ciężko wydobyć z nich autentyczne kolory. To, co mogę Wam podpowiedzieć, to ustawienie modela jak najbliżej okna, źródła naturalnego światła. 

Zadbaj o tło – poradnik jak wykonać świąteczne fotografie

Zdjęcia nie lubią bałaganu, zadbaj o porządek, o to, aby za modelem nie było porozrzucanych zabawek ani ubrań. Do dzisiaj oglądam z uśmiechem swoje zdjęcia z dzieciństwa. Wtedy nikt się nie przejmował co lub kto jest ,,mistrzem drugiego planu” 😉

Zadbaj o ubiór – poradnik jak wykonać świąteczne fotografie

Jeżeli zależy Ci na świątecznym klimacie to zadbaj o odpowiednie ubrania – świąteczne swetry, biała koszula z czerwonym elementem, koszula czy sukienka w kratę. Jeżeli nie masz takich ubrań postaw na prostotę, jasne kolory – odcienie jasnego różu, beżu, błękitu. 

Jak wykonać świąteczne fotografie

Nie pozuj – poradnik, jak wykonać świąteczne fotografie

Nie lubię zdjęć w stylu „stań i zapozuj” lub ,,no weź się uśmiechnij”, ponieważ uważam, że nie mają one żadnego przekazu, są tylko kolejnym kliknięciem. Kiedy zaczynałam przygodę z fotografią moje zdjęcia tak właśnie wyglądały: był model, poza, doklejony sztuczny uśmiech i super. Pamiętajcie, że wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujecie. 


Fotografując moje dzieci kieruję się poniższymi zasadami:

 1. Liczy się przekaz zdjęcia (pozowane zdjęcie takiego przekazu nie ma…).
 2. Najważniejsze są emocje.
 3. Fotografując staram się uchwycić różne zachowania moich dzieci, takie jak: płaszcz, uśmiech, zdziwienie, zdenerwowanie, naśladowanie, zawstydzenie
 4. Zachęcam młodego do współpracy ze mną, np. robimy wspólną sesję fotograficzną, Olek fotografuje mnie aparatem zabawką, a ja fotografuję jego. Gwarantuje, że wtedy złapiecie prawdziwe emocje!
 5. Zabawa w „A kuku!” działa u nas jak magia…
 6. Rób zdjęcia sercem. Fotografia w pewnym sensie odzwierciedla Ciebie, pokazuje jakim jesteś człowiekiem…Im bardziej czujesz otaczający Ciebie świat, tym lepiej przedstawiasz emocje na zdjęciach.

A jakie momenty najlepiej łapać podczas świątecznego okresu?

 1. Wspólne pieczenia ciasta/ ciasteczek
 2. Wspólne ubieranie choinki
 3. Wyczekiwanie pierwszej gwiazdki
 4. Rozpakowywanie prezentów
 5. Dziadkowie trzymający wnuka na rękach
 6. Piżamowe selfie (telefon trzyma osoba o najdłuższej ręce. W naszej rodzinie jest to mój mąż)
 7. Pierwszy śnieg i wspólne wyjście na sanki (łap emocje i radość towarzyszące tarzaniu się w śniegu)

 Kochani aparaty w ręce i do dzieła. Niech te Święta będą bogate w emocje i najpiękniejsze momenty, które uchwycicie na zdjęciach. A w komentarzach czekam na Wasze pierwsze fotki, które wrzucicie do albumu ,,Święta 2018”.

Poniżej kilka z moich ulubionych „niepozowanych” zdjęć zrobionych w 2018. 

Jak wykonać świąteczne fotografie Jak wykonać świąteczne fotografie Jak wykonać świąteczne fotografie Jak wykonać świąteczne fotografie Jak wykonać świąteczne fotografie zabawki wspierające rozwój dziecka Jak wykonać świąteczne fotografie

 

Jak wykonać świąteczne fotografie

 

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.