Jak nauczyć dziecko języka obcego? 5 skutecznych sposobów, które gwarantują sukces!

0

To udowodnione, że wielojęzyczność wspiera rozwój inteligencji, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów i elastycznego myślenia. Kiedyś znajomość angielskiego czy niemieckiego miała duże znaczenie, dzisiaj jest to absolutna podstawa. W zakresie metodyki nauczania języka obcego wiele się zmieniło od czasów, gdy ja byłam dzieckiem. Dzisiaj nie chodzi o wkuwanie słówek, tylko o zabawę żywym językiem, która jest wspaniałym rozwiązaniem. Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Dla rodziców, którzy nie mają dodatkowych umiejętności językowych, uczenie dziecka języka obcego może być wyzwaniem. Są jednak pewne metody, które ułatwią im wprowadzenie dziecka w obcy świat języków. Jak nauczyć dziecko języka obcego? Poznajcie 5 kroków, które gwarantują sukces!

1. Zacznijcie przygodę z językiem obcym jak najwcześniej 

Jak nauczyć dziecko języka obcego? Oto pierwsza rada. Im wcześniej, tym lepiej. Doznałam szoku, kiedy kilka lat temu wpadłam na ulotkę reklamującą kursy z języka angielskiego dla … niemowlaków! Pomyślałam wtedy, że to szaleństwo i naciąganie rodziców. Teraz wiem, że im wcześniej się zacznie oswajać malucha z językiem obcym, tym lepiej, bo dzieci chłoną nowe rzeczy znacznie lepiej niż dorośli. Zdolność do nauki nowego języka maleje wraz z wiekiem. To nie prawda, że starsze dzieci nie mają szans na szybką naukę. Może to po prostu oznaczać, że przyjdzie im to nieco trudniej.

 2.Zacznijcie uczyć podstaw

Małe dziecko możecie zacząć uczyć sami. Nawet jeśli nie znacie na przykład angielskiego spokojnie poradzicie sobie z jego podstawami. Jak nauczyć dziecko języka obcego? Jednym z najskuteczniejszych sposobów nauczenia dziecka języka obcego jest słuchanie muzyki, dlatego piosenki powinny być odtwarzane w tle, a po pewnym czasie dziecko zacznie je śpiewać. Tak było z moim starszym synkiem, mnie ciężko było wyłapywać pojedyncze słowa tekstu piosenki, a on radził sobie z tym doskonale. Puszczajcie zatem dzieciom piosenki w języku obcym, dzięki czemu osłuchają się języka. Angażujcie się również w zajęcia, które Wasze dzieci uwielbiają i sprawiają, że nauka języka jest przyjemna. Pamiętajcie, maluchy uczą się najlepiej podczas zabawy – miło spędzają czas, a zupełnie przy okazji uczą się nowego języka. Takie podstawy znajomości języka obcego ułatwią dziecku dalszą naukę kontynuowaną na przykład w szkole językowej.  

3. Oddajcie dziecko w dobre ręce

Wsparcie z zewnątrz może być bardzo pomocne, gdy sami nie mówicie w innym języku. Znajdźcie szkołę językową w swojej okolicy, która prowadzi kursy dla dzieci. Takie rozwiązanie to świetna okazja do wspólnej zabawy i nauki jednocześnie. W tym roku zdecydowaliśmy się na kurs Disney English w szkołach ProfiLingua dla Olka, który jest połączeniem nauki angielskiego z fantastyczną zabawą w towarzystwie bohaterów Disneya. Nie są to typowe kursy, na których dzieci siedzą w ławkach i rozwiązują zadania. Jest to bardziej zabawa, przy okazji której dzieci chłoną angielski i przełamują barierę językową. To bardzo ważne, bo sami dobrze wiemy, że nam dorosłym czasem ciężko to przychodzi. 

Na zajęciach wykorzystywane są nowoczesne technologie, na przykład interaktywna tablica, na której lektorzy puszczają piosenki, zadania i gry oczywiście w języku angielskim. W trakcie zajęć prowadzący dodatkowo korzystają z różnorodnych materiałów dydaktycznych oraz zabawek, które jeszcze bardziej tworzą świat, w który dzieci chcą przebywać. 

Największym hitem kursu Disney English jest to, że zajęcia odbywają się magicznym świecie Disneya, bardzo lubianym przez dzieci. To on zachęca i motywuje je do nauki, ponieważ podczas zabaw i gier językowych towarzyszą dzieciom ukochani bohaterowie z filmów i kreskówek Disneya. Nawet nie wiecie, jak zazdroszczę tym maluchom! A wszystko pod czujnym okiem wykwalifikowanych i specjalnie przeszkolonych lektorów. Zajęcia są tak organizowane, aby każde dziecko wyniosło z nich maksimum wiedzy, dlatego grupy na takim kursie liczą maksymalnie 8 osób i są dostosowane do wieku dzieci. Kurs Disney English doskonale sprawdza się także jako metoda nauczania dzieci z niedosłuchem. Od kiedy możecie zapisać dziecko na kurs Disney English? Już od 4 roku życia. 

Więcej o kursie przeczytacie pod LINKIEM. 

Jak nauczyć dziecko języka obcego?
Jak nauczyć dziecko języka obcego?

4. Skorzystajcie z darmowych dodatkowych materiałów 

Poszukajcie online takich rzeczy, jak książki w języku obcym, aplikacje językowe, filmiki edukacyjne i gry. Jeżeli chodzi o naukę języka obcego, to nie mam problemów z włączeniem dziecku bajki. Sama uczyłam się angielskiego oglądając filmy i bajki w tym języku – z perspektywy czasu, były to najlepsze darmowe lekcje angielskiego. Rodzice, których dzieci uczęszczają na kurs Disney English mają dostęp do materiałów kursowych z polskimi instrukcjami oraz poradników, aby dodatkowo w domu mogli wspierać dziecko w nauce. Są to między innymi gry planszowe, karty obrazkowe i nagrania do odsłuchiwania w domu. Dziecko w momencie zapisu na kurs otrzyma dodatkowo od szkoły disneyowski plecak oraz dwie książki.  

Jak nauczyć dziecko języka obcego?
Jak nauczyć dziecko języka obcego?

5. Znajdźcie możliwość praktykowania języka obcego

Podczas gdy zajęcia językowe, grupowe i inne materiały stworzą dobre podstawy do nauki języków, będziecie musieli znaleźć sposoby, aby Wasze dzieci faktycznie ćwiczyły to, czego się nauczyły. Nie wystarczy po prostu słuchać lub uczyć się słów. Dzieci muszą używać języka, aby go opanować. Dobrym rozwiązaniem są spotkania uczestników kursu językowego po zajęciach. Mój Olo już na pierwszych zajęciach zaprosił kolegów z kursu na wspólne zabawy w języku angielskim. Duże znaczenie mają też wyjazdy wakacyjne. To dobra okazja, aby język ćwiczyć i praktykować. Kiedy wyleciałam po raz pierwszy do Stanów miałam za sobą 11 letni staż nauki języka angielskiego. Niestety uczyłam się go na sucho, byłam świetna w gramatyce, na testach zawsze dostałam maksimum punktów. Gorzej było z mówieniem, niby umiałam, ale się bałam. Dlaczego? Bo nigdy nie miałam kontaktu z „żywym językiem”. 

Nauka języka obcego to proces długoterminowy, wieloletni. Jak nauczyć dziecko języka obcego? Trzeba go stale kontynuować. Ważne jest osłuchanie i zanurzenie się w tym języku. Im wcześniej Wasze dzieci zaczną przygodę z językiem obcym, tym lepiej dla nich. W tym przypadku nie ma tu żadnej granicy wiekowej, dlatego możecie zacząć stosować te 5 kroków od wczesnych miesięcy życia Waszych pociech. Dla dzieci przedszkolnych i szkolnych polecam kursy językowe, bo to świetna okazja do wspólnej zabawy i nauki jednocześnie. 

Jestem ciekawa jak sytuacja wygląda u Waszych dzieci – zaczęły już naukę języków obcych? Pochwalcie się w komentarzach. 🙂

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.