5 porad, dzięki którym staniesz się lepiej zorganizowana i zyskasz uznanie każdej mamy

0

Życie mamy jest niesamowite i zarazem bardzo przytłaczające. Jak ogarnąć wszystkie codzienne obowiązki, przekazać dzieciakom najważniejsze wartości, nie zaniedbać męża i w dodatku mieć czas dla siebie? Dzisiaj zdradzam 5 sprawdzonych metod, które wypracowałam na przestrzeni ostatnich lat. To one sprawiają, że coraz bliżej mi do Perfekcyjnej (i dobrze zorganizowanej) Pani Domu. ;). Lepiej zorganizowana mama – to Twój cel 🙂

1.Check lista

„Lepiej zorganizowana mama”

To moja niezawodna metoda na dobrą organizację. Odkąd pamiętam zawsze uwielbiałam tworzyć listy rzeczy do zrobienia. Nie ważne czy w grę wchodziły zakupy, pakowanie do wyjazdu, czy był to dzień spędzony na ogarnianiu domowej rzeczywistości. Spisanie wszystkich rzeczy i wykonywanie ich po kolei pomaga ogarnąć każdy chaos. Nie muszę chyba wspominać o satysfakcji jaką będziemy mieć, gdy popatrzymy na wykreśloną listę?

2.Zaplanuj posiłki

„Lepiej zorganizowana mama”

Wiem, że niektórym z nas ciężko ułożyć menu z dużym wyprzedzeniem. 

,,Skąd mam wiedzieć na co będziemy mieć ochotę w następną niedzielę?” – zapytasz. Mam na to swój sposób. W każdej rodzinie można wyliczyć kilka niezawodnych przepisów na posiłki które smakują wszystkim. Dlatego staram się trzymać w kuchni kilka ulubionych składników, z których szybko wyczaruję pyszne danie. Dzięki tym ,,zachomikowanym” produktom czuję się o wiele lepiej zorganizowana. Zamiast stresu i presji, co ugotować przeglądam listę dań, które zawsze się u nas sprawdzają. Staram się dania powtarzać nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Nikomu się nie nudzą, nikt nie składa zażaleń, a ja czuję się dużo lepszą Panią Domu.

3. Niech wszystko ma swoje miejsce

„Lepiej zorganizowana mama”

Przeraża Cię notoryczny bałagan? Wszystko zganiasz na robotę magicznych krasnoludków, które na pewno muszą grasować w Twoim domu, gdy nie widzisz? Winne są też Twoje dzieciaki? No pewnie, kozła ofiarnego bardzo łatwo znaleźć. Miej na uwadze fakt, że problem leży też w Tobie i na odkładaniu rzeczy na przypadkowych miejscach. Niech wszystko w domu ma swoją stałą miejscówkę. I nie powtarzaj, że zrobisz to później. Ta czynność zajmie Ci kilka sekund, a gwarantuje Ci, że efekty zobaczysz bardzo szybko. Unikniesz porannego poszukiwania kluczy, czapki dla syna i swojego brązowego paska do spodni. Wszystko ma swoje stałe miejsce. P.s. ja ciagle się tego uczę, jest super, ale nie rewelacyjnie.

4. Miej w swojej szafie magiczne pudełko

„Lepiej zorganizowana mama”

Nazywaj je jak chcesz. Niech jego przeznaczenie będzie konkretne – ma za zadanie gromadzenie niepotrzebnych rzeczy. Umieszczaj w nim wszystko to, co powoduje bałagan i nie jest Ci niezbędne do życia. Jeśli zapełnisz je po brzegi, bez sentymentu pozbądź się ich. Skoro raz je tu umieściłaś, to znaczy, że możesz się obyć bez tych rzeczy. Zacznij eliminować nadmiar rzeczy, a wtedy będziesz miała mniej to ogarnięcia.

Zdradzę Wam mój inny, sprawdzony sposób. Za każdym razem wchodząc do sklepu i oglądając nową sukienkę/ torebkę/ buty zadaje sobie pytanie : ,,Czy faktycznie jest mi to niezbędne do funkcjonowania?” Krótka refleksja, a przynosi ciekawe efekty. Ilość rzeczy ulega ograniczeniu. Wypróbujcie. Dodatkowy plus to zaoszczędzone pieniądze.

5. Zabawa w… sprzątanie

Nic tak nie integruje całej rodziny jak wspólna zabawa. Czemu nie pobawić się w sprzątanie? Pomysł wpadł mi do głowy w stanie totalnej bezsilności. Któregoś wieczoru nerwy kompletnie mi puściły, w moim mieszkaniu przeszedł huragan. Zamiast krzyku, przyniosłam kosz na zabawki. Chłopaki mieli wrzucać najpierw do niego wszystko,co leżało dookoła na dywanie, a następnie odkładać na swoje miejsca. Okazało się, że nie tylko nasi synowie narozrabiali. Na swojej drodze napotkaliśmy także skarpetki mojego męża, moje bluzki… Tym sposobem cała rodzina została zaangażowana do pracy. Nie było przeproś.

Tak naprawdę dobra organizacja to kwestia inteligentnego i sprytnego działania, i … mniejszej ilości narzekania. Marudzenie odbiera nam energię, zamiast powtarzać, że żyjesz w wiecznym niedoczasie i notorycznie nie masz czasu – zwyczajnie wykonaj swoje obowiązki. Zdziwisz się jak łatwo Ci pójdzie. Dodatkowo konsekwencja i systematyczność zdecydowanie ułatwiają życie. Dorzucicie jakieś rady do powyższej listy? I jeszcze jedna rada – skupiaj się maksymalnie na rzeczy, którą robisz, lub którą zamierzasz zrobić.

„Lepiej zorganizowana mama”

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.