Rośliny oczyszczające powietrze, które powinnaś mieć w domu, szczególnie gdy są w nim dzieci

6

Dzięki roślinom, które hodujemy w domu mamy możliwość poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Rośliny oczyszczające powietrze to skuteczne filtry, dlatego nie powinno zabraknąć ich w naszych domach. Inwestujcie w rośliny oczyszczające powietrze. 

Mój dom z dzieciństwa był domem pełnym kwiatów. Na każdym parapecie stało po kilka doniczek, każdy okaz był dorodny i zadbany. Żaden nie miał oklapniętych i zżółkniętych liści. Kiedy byłam nastolatką miałam swój plan na wystrój pokoju, bez kwiatów na parapecie. Marzyłam o dużym pustym parapecie, wyłożonym miękkim kocykiem, jak w pokoju Stephanie z Pełnej Chaty. Wtedy jeszcze nie rozumiałam, jak duże znaczenie mają rośliny oczyszczające powietrze dla naszego zdrowia.

 

Jakie zanieczyszczenia czyhają na nas w domach?

Wcale nie jest tak, że zamknięcie okna spowoduje odizolowanie nas od szkodliwości powietrza. Zanieczyszczenia mają różne źródła. Jednym z nich są zanieczyszczenia chemiczne, które pochodzą z rzeczy, którymi się otaczamy. Są nimi przedmioty gospodarstwa domowego, kosmetyki, środki czystości, perfumy do wnętrz, dym papierosowy, ubrania (często made in China, które trafiły do nas na ogromnych kontenerowcach). Wszystkie te rzeczy emitują cząsteczki, które rozprzestrzeniają w powietrzu i które my wdychamy. Aby rozproszyć te cząsteczki powinniśmy dosyć często wietrzyć nasze mieszkania, tak aby powietrze krążyło.

Drugą grupą zanieczyszczeń są te elektromagnetyczne, emitowane przez sprzęty gospodarstwa domowego, telewizory, komputery i radia. Bardzo ważne jest, aby wyłączać wszystkie sprzęty, których nie używamy. Po pierwsze oszczędzamy energię, a po drugie nie narażamy się na działanie fal elektromagnetycznych.

Trzecią grupą są zanieczyszczenia biologiczne, których źródłem jest sam człowiek. Zazwyczaj zanieczyszczenia biologiczne nosimy na sobie – jest to pot, zapach skóry, drobnoustroje. Źródłem powyższych są też domowe zwierzęta.

Aby skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w domu musimy nauczyć się rozpoznawać te, które czyhają na nas w pomieszczeniach. Musimy wiedzieć, czemu chcecie przeciwdziałać i jakie rośliny oczyszczające powietrze powinniście zakupić.

W miastach jest więcej zanieczyszczeń niż na wsi. Ważne są też materiały, z których zostały zbudowane budynki, w których mieszkamy.

Jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom w domu:

1. Wietrzenie

Wietrzymy każde pomieszczenie codziennie przez 15 minut, nastąpi wtedy wymiana powietrza i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Krążenie powietrza, jego wymiana jest bardzo ważna dla naszego życia. I sorry, jeżeli przynudzam, ale czyste powietrze to również klucz do zdrowego życia.

2. Stosowanie środków czystości z umiarem

Stosujcie jak najwięcej naturalnych środków czystości, np. ocet, cytryna, sama woda. Często wymieniajcie ściereczki, gąbki do zmywania.

3. Zakaz palenia

W pomieszczeniach powinno być zabronione. Jeżeli któryś z domowników pali papierosy, nich to robi na zewnątrz.

4. Odkurzanie

W tym momencie nie wyobrażam sobie życia bez odkurzacza. Nie zamiatam podłóg, to kurz, który niby zbieram na szufelkę unosi się po całym mieszkaniu osadzając się na meblach, ubraniach i tekstyliach domowych. Odkurzam codziennie, trochę dzieci wymusiły to na mnie.

5. Zwalczanie wilgoci

Wilgoć sprzyja wydzielaniu się szkodliwych substancji i powstawaniu pleśni w mieszkaniach. Musimy unikać wilgoci, wietrząc mieszkanie i pozostawiając uchylone drzwi od łazienki.

 

Jak wybrać odpowiednie rośliny oczyszczające powietrze do domu?

Zanim wybierzecie się do kwiaciarni po zakup nowych okazów zastanówcie się, jakiej substancji zanieczyszczającej chcecie się pozbyć i w którym pomieszczeniu. Rośliny oczyszczające powietrze powinny znajdować się jak najbliżej okna, aby miały wystarczająca ilość światła. Dzięki temu będzie sprawnie przeprowadzała proces fotosyntezy. Ile roślin na jedno pomieszczenie? Gwarancja sukcesu jest co najmniej 5 sztuk!

 

Jakie rośliny oczyszczające powietrze kupić do domu?

 1. Anturium – oczyszcza powietrze, eliminuje amoniak, który często jest w środkach czystości. Polecana jest do kuchni i łazienkę, bo w tych pomieszczeniach używa się najwięcej środków czystości.
 2. Areka – świetnie pochlania ksylen i formaldehyd. Nadaje się do pomieszczeń świeżo malowanych (często farby zawierają ksylen i formaldehyd).
 3. Bluszcz – super pochlania formaldehyd, toluen, benzen, ksylen, trichloetan. Nadaje się do każdego pomieszczenia, ale najbardziej pożądane są kuchnia, łazienka i pomieszczenia świeżo malowane.
 4. Pałczak (Cereum peruwiański) – dobrze wpływa na fale elektromagnetyczne. Idealnie nada się do biura, pomieszczenia, gdzie znajduje się komputer, radio, telewizor.
 5. Chamedora Wytwirna – świetnie pochlania formaldehyd, ksylen, amoniak. Idealna do kuchni, łazienki i świeżo malowanych pomieszczeń.
 6. Daktylowiec Niski – pochlania formaldehyd i ksylen. Nadaje się do dobrze oświetlonych pomieszczeń.
 7. Dracea Obrzeżona – pochlania formaldehyd, trichloroetan, ksylen, toluen, benzen. Super pasuje do biura albo pokoju palacza.
 8. Epipremnum Złociste – pochlania toluen, benzen i heksan. Nie nadaje się do pokoju dzieci, ponieważ jego sok działa drażniąco na skore.
 9. Palma bambusowa- doskonale eliminuje benzen, który jest np. w perfumach, ksylen, formaldehyd, trichloroetan. Polecana do garderoby, biura, pomieszczeń dobrze oświetlonych.
 10. Paprotka – pochlania Formaldehyd i ksylen. Najlepiej umieścić ja w wilgotnym pomieszczeniu, jak np. łazienka albo salon.
 11. Zielistka – super oczyszcza powietrze z toluenu, formaldehydu, benzenu i ksylenu. Nadaje się do pokoju dzieci, gdzie będzie pochłaniała formaldehyd.

Polecam Wam książkę, która doskonale opisuje rośliny oczyszczające powietrze. Kupicie ją TUTAJ za 20 zł. 

***Koniecznie przeczytajcie też wpis, która rozwija temat „Ozonowanie żywności” – link TUTAJ. 

***I jeszcze ten, o budowaniu odporności – link TUTAJ.

 

To tylko niektóre rośliny oczyszczające powietrze, które oczyszczają powietrze. Tak sobie teraz myślę, że wszystkie z nich były w moim domu rodzinnym. Może dlatego nigdy nie chorowałam jako dziecko? Czas o tym pomyśleć. Lubicie otaczać się roślinami?

#rośliny oczyszczające powietrze

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

6 komentarzy

 1. Monika Flok on

  mądry artykuł 🙂 lubie w domu zielone ;0 ale nawet nie wiedziałam ze to ma takie znaczenie

  • Monia własnie bardzo ma. My jako dzieci mało chorowaliśmy, bo w każdym domu były kwiaty. Na imieniny zamiast ciętych kwiatów poproś o doniczkowe. Wiele z tych kwiatów są łatwo dostępne w kwiaciarniach.

 2. Z tym odkurzaniem mam to samo- codziennie , wiadomo jak to przy dzieciach …:P Ale posiadam w domu tylko jedengo kwiatka ,chyba czas to zmienic chociaz nie mam reki do kwiatów…

  • Kochana koniecznie! Na urodziny albo Święta zamiast ciętych kwiatów poproś o doniczkowe. Wiele z tych kwiatów są łatwo dostępne w kwiaciarniach.

 3. Nawet nie zadawałam sobie sprawy, ile różnych zanieczyszczeń na nas czyha :O Bardzo dobry artykuł, na pewno skorzystam!

  • Mery niestety tak. One są wszędzie. Ja za kazdym razem jak np. stoję przy moim kuchenny zlewie myśle, ile tam jest różnych zarazków. To tak zmieniając temat kwiatków.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.