5 noworocznych postanowień, które powinieneś zrealizować w 2019!

4

Wszyscy pytają mnie w pierwszych dniach Nowego Roku, jakie są moje noworoczne postanowienia. Faktycznie chcecie wiedzieć, jakie są moje postanowienia na ten rok? Ale może wolicie przeczytać o tym, które postanowienia noworoczne warto zrealizować, czy być szczęśliwszym człowiekiem? 

Kiedyś miałam mnóstwo postanowień, zapisywałam je w punktach w swoim plannerze i na tym się kończyło. ,,Nowy Rok = Nowa Ja”. Podobno…. Kiedy przychodziło do podsumowania realizacji moich pomysłów zdawałam sobie sprawę z tego, że wielu z nich nawet nie rozpoczęłam.  Moja frustracja była wtedy ogromna- prawie taka, jak oczekiwania, które pojawiały się 1 stycznia każdego roku. Faktycznie jest tak, że ​​gdy chcemy coś zmienić w naszym życiu, czy jest to wymagane, czy jest dobrowolne będziemy w stanie to zrobić tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi i zaangażowani, ale niekoniecznie dlatego, że kalendarz nam to mówi.

Mam wrażenie, że postanowienia noworoczne odchodzą do lamusa. Każdego roku ludzie ogłaszają swoje postanowienia noworoczne w pierwszym tygodniu stycznia. Nagle wszyscy chcą zdrowiej jeść, regularnie ćwiczyć, podróżować do ciepłych krajów, czytać po 3 książki w każdym miesiącu…Pod koniec stycznia zdają sobie sprawę z tego, że nawet nie wykupili karnetu na siłownię, ani nie otworzyli strony biura podróży.

Dlaczego tak się dzieje? To proste! Stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę, planujemy rzeczy, na które faktycznie nie mamy ani czasu, ani możliwości. Często postanowienia noworoczne mylone są z marzeniami. Każdy ma marzenia, ale nie każde z nich da się spełnić… Wyciągnęłam lekcję z każdego niezrealizowanego pragnienia. Zanim coś postanowisz upewnij się, że nie jest to skazane na porażkę. Że masz siły i możliwości, aby zrealizować swoje plany. Wtedy chęć osiągnięcia tego, co zaplanowaliście będzie Waszym najlepszym motywatorem.

Oto moja lista postanowień, może bardziej celów, które warto zrealizować w 2019 roku:


1. Pozwól sobie pomóc (postanowienia noworoczne)

To postanowienie, które dedykuję głównie mamom, bo wiem, że ta grupa obejmuje głównie „Zosie Samosie”. Dziewczyny, przyjmijcie w końcu do wiadomości, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. W pomocy kogoś bliskiego nie ma nic złego, dlatego w tym roku nie bójcie się poprosić o nią. Jeżeli ktoś zaoferuje Wam pomoc, to zaakceptujcie ją, nawet jeśli uważasz, że w danym momencie jej nie potrzebujesz. Zaoszczędzony czas wykorzystaj w fajny sposób, zrób coś dla siebie, pozwól sobie na chwilkę relaksu.


2. Przestań się porównywać (postanowienia noworoczne)

Przestań patrzeć na siebie z perspektywy innych ludzi. Nie porównuj, czy jesteś ładniejsza, mądrzejsza, czy może w roli mamy sprawdzasz się lepiej czy gorzej.  Ludzie mogą być piękni i mądrzy na różne sposoby, kiedy to zrozumiesz, będzie ci łatwiej uwierzyć w siebie. Wiara w siebie czyni Ciebie lepszym i szczęśliwszym człowiekiem, pozwól sobie i innym żyć własnym życiem.


3. Czytaj więcej książek (postanowienia noworoczne)

Czasy zdjęć, memów i krótkich filmików sprawiły, że czytamy mniej. Kocham książki, ale ostatnio kupuję je tylko po to, żeby odłożyć je szybko na półkę, na której czekają na „lepsze czasy”.  Te lepsze czasy mam nadzieję, przyjdą w tym roku. Perspektywa wygląda pozytywnie, bo mamy drugi stycznia, a ja przeczytałam już 100 stron książki. Przeczytaj książki, które były na twoich półkach od lat. Czytaj nowe książki. Pożycz książki swoich przyjaciół. Może macie do polecenia fajne tytuły?


4. Częściej mów „NIE” (postanowienia noworoczne)

W tym roku częściej mów „NIE”. Naucz się najpierw myśleć o sobie, a potem o innych.  Naucz się nie rozdzierać na kawałki, aby tylko zadowolić innych. Bądź w tym konsekwentna – jeśli raz powiesz nie, podając powód odmowy, trzymaj się go i nie zmieniaj zdania pod wpływem maślanych oczu Twojego dziecka.


5. Wyluzuj (postanowienia noworoczne)

Wiem, że bycie mamą to bardzo odpowiedzialna rola. Ale nie aż taka, żebyś od czasu do czasu nie mogła zaszaleć. Nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich, zakupów i plotek z przyjaciółkami. Odważ się zostawić dziecko pod opieką taty, babci czy opiekunki tylko po to, żebyś Ty zrobiła coś dla siebie. Ogłaszam rok 2019 rokiem mam, myślenia o sobie i bycia egoistką.

Zmień swoje podejście do spraw porządków, wyrwij się z pułapki „czystego blatu”, w którą ja popadłam po urodzeniu Stefana. Miałam manie wycierania blatu w kuchni 20 razy na dobę, wycierałam go nawet wtedy, gdy był czysty. Olej to, że masz zlew pełen naczyń, a na dywanie porozrzucane są okruszki po chrupkach kukurydzanych. Odkąd zaczęłam sobie powtarzać „bałagan nie zając, nie ucieknie” żyje mi się lepiej. Tobie też proponuję.


BONUS!!!

Moim postanowieniem, na który wpadłam dzisiaj rano jest PILNOWANIE DOMOWYCH WYDATKÓW. Przyznam, że nigdy tego nie robiłam, ale bardzo kusi mnie fakt, że w końcu dowiem się, ile miesięcznie wydajemy na życie. Wiem, że dużo, bo nie oszukujmy się, wszystko jest strasznie drogie. Ciekawa jestem, czy ktoś z Was tak robi, że liczy ile kosztuje go życie. Dajcie proszę znać, może  zgłoszę się po poradę.

A jeżeli marzysz o zrzuceniu kilku kilogramów, podjęciu ćwiczeń na siłowni to po prostu to zrób. Idź na żywioł, nie planuj tego. Pierwszym krokiem do lepszej wersji Ciebie będzie kupno karnetu na siłownię, to lepszy motywator niż kilka słów zapisanych w twoim plannerze „Muszę schudnąć”… Powodzenia we wszystkich planach w 2019 roku! Jestem ciekawa co planujecie na ten rok…;)

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

4 komentarze

  1. Marlena Hryciuk on

    Każdego roku robię sobie takie postanowienia i część z nich naprawdę udaje mi się zrealizować. W tym chyba rzeczywiście więcej rzucę na luz i pozwolę sobie pomóc.Tym bardziej, że ten rok witaliśmy z drugim maluszkiem 🙂

  2. Pilnowanie wydatków i planowanie domowego budżetu to moje postanowienie sprzed kilku lat i przyznam, że udało mi się ten temat ogarnąć. Przy trójce dzieci nie ma innej opcji. 😉

  3. To chyba najlepszy zestaw noworocznych podsumowań, jaki widziałam! Inne zawsze wydają mi się takie… zbyt konkretne. Zrobić to, pojechać tam, wyrzucić coś innego… jak jakaś jednorazowa akcja. Realizacja postanowień może zmienić życie na lepsze już na stałe, bo pomaga wyćwiczyć zdrowy nawyk, na przykład mówienia „nie” czy dawania sobie czasu na relaks. Super! Budżetu jeszcze nie pilnuję, ale mam zamiar… a za to jeśli chodzi o książki to nie wiem, jakie czytujesz, ale na pewno polecam serię słowiańską od Katarzyny Bereniki Miszczuk. Pierwszy tom to „Szeptucha” i jest naprawdę świetny! 😀

  4. Super postanowienia 🙂 oj przydałoby mi sie też przypilnowac wydatki bo pieniądze jakoś tak uciekają nie wiadomo gdzie… 😛 Ja nigdy nie mialam postanowien szłam na żywioł 😛 Pozdrawiam

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.