TE Supermoce wpajam moim synom od urodzenia. Przeczytaj, jak możesz ułatwić życie swojego dziecka

0

Mówi się, że my matki posiadamy wiele supermocy. Gdy byłam w pierwszej ciąży, w głowie snułam różne wizje i wymieniałam, jakie cechy chciałabym przekazać mojemu starszakowi. W ciąży ze Stefkiem, tych rzeczy było chyba jeszcze więcej. Dzisiaj prezentuje Wam tylko kilka cech i umiejętności, które możemy wpoić naszym pociechom. Dopisujcie w komentarzach swoje typy!

1. Rozmowa działa cuda

Ja ciągle mówiłam do moich chłopaków, nawet jak byli w brzuchu. Opowiadałam co robimy, czytałam książki. Wiem, że to przynosi efekty. Jak ja bym chciała, żeby, moi chłopcy byli samodzielni i posiadali łatwość nawiązywania kontaktów. Żeby matka nie musiała za nich mówić. To niezły obciach, gdy duży facet, paradujący z dziewczyną za rękę, dzwoni do mamy, żeby ta umówiła go na wizytę do lekarza, fryzjera, dentysty. No nie.. Dziewczyny, niezależnie, czy macie synów, czy córki nie powólcie, żeby nasze dzieci zapominały o istnieniu języka w gębie. Można być nieśmiałym, ale pewność siebie też można wypracować! Ale o tym dalej. Nie muszę chyba dodawać, że dla mnie rozmowa, spotkanie z człowiekiem w cztery oczy potrafi rozwiązać każdy konflikt. Trzeba tylko chcieć rozmawiać.

2. Szacunek i empatia to podstawa

Jest to cecha, na którą duży nacisk kładli moi najbliżsi, gdy byłam dzieckiem. Nie ważne, czy przed blokiem siedziała wścibska sąsiadka, czy Pan Żul- nigdy nie można było powiedzieć złego słowa. ,,Dzień dobly, plose, dziękuję” podobno powtarzałam dookoła. Rodzice często mi przypominalii, że nigdy nie wiemy jaką historię niesie ze sobą drugi człowiek. Wszystkich trzeba traktować równo. Wiecie, że zawsze mam te słowa z tyłu głowy?Chciałabym, żeby moi synowie potrafił odnosić się z szacunkiem do ludzi, żeby nie patrzyli na ich pochodzenie, grubość portfela, wiek.

3. Pewność siebie

Nie chcę, żebyście myślały, że chce wychować synów na nadętych mięśniaków. Mam wrażenie, że my matki, często kontynuujemy to, co wpoili nam nasi rodzice. Nie wiem, jak u Was, ale w środowisku, w którym się wychowałam zwyczajnie nie wypadało się chwalić. Wszystko w myśl zasady: ,,Nie wiadomo jak to będzie, przecież może się komuś noga powinąć, więc po co się wychylać”. Na milion procent byliśmy dumą naszych rodziców, ale jak często Wam o tym mówiono? Kochali nas- to jasne, ale jak często o tym wspominali? Dlatego jak często chwalę chłopaków, czy to w cztery oczy, czy to przy znajomych i bliskich. Oczywiście, niejednokrotnie dają mi popalić, ale gdy zrobią coś dobrze, pomogą mi, to chcę, żeby wiedzieli o tym. A jacy są dumni, słysząc takie słowa od taty! Od razu dwa razy bardziej się starają. Takie zachowanie pomaga budować pewność siebie u dziecka. Usuwamy kompleksy z jego głowy, zachęcamy do działania, próbowania. To bardzo ważne, że mały człowieczek wzrastał w poczuciu, że jest potrzebny, że jest w stanie zrobić coś dobrze, nawet jeśli na początku nie idzie mu zbyt dobrze.

4. Pierwsza pomoc

Dopóki nie jest potrzebna, to każdy rodzic sobie powtarza, że ,,musi nauczyć swoje dziecko odpowiedniego zachowania na wypadek, gdyby….” I tak odkładamy te lekcje, aż życie nagle samo się upomna, ale wtedy może być już za późno… Trudno wymagać od dziecka, że profesjonalnie udzieli pomocy, ale co tu dużo mówić, my sami nie możemy zagwarantować, czy poradzimy sobie w takiej wymagającej i stresującej sytuacji. Lepiej, żeby ta wiedza nigdy nam się nie przydała, ale przezorny jest zawsze ubezpieczony. Warto mówić dziecku, jak należy się zachować, gdy na przykład mama czy tata zasłabnie ( wskazać numery telefonu, zapisać na kurs pierwszej pomocy dla dzieci). Myślę, że każdemu rodzicowi też przyda się przypomnienie takiej wiedzy. To jak? Nie odkładaj tego na jutro, bo może być za późno.

Jestem ciekawa jakie Ty chciałabyś przekazać supermoce swojemu dziecku? Dziewczyny, dzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.