Kiedy dać dziecku nożyczki do ręki?

0

Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka, wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy to odpowiedni moment, by dać maluchowi nożyczki do ręki. Niby chcemy, żeby nasze pociechy uczyły się nowych rzeczy i stawały się samodzielne, ale zastanawiamy się też, czy maluch nie zrobi sobie przy tym krzywdy? To kiedy dać dziecku nożyczki?

Powiem Wam jak to wygląda na moim przykładzie. Mój starszy syn tak naprawdę zaczął posługiwać się nożyczkami dopiero w przedszkolu. Wcześniejsze próby nauki cięcia okazywały się fiaskiem. Olka kompletnie nie ciągnęło do nowej umiejętności. Inaczej było, a w zasadzie jest, w przypadku mojego młodszego synka, który chce być jak jego starszy brat.

W naszym domu sporo się dzieje – Olek ciągle coś wycina, przykleja itp. Stefan, który ma obecnie 2,5 roku sam wyciąga ręce po nożyczki i swoimi małymi paluszkami próbuje coś ciąć. Nie jest łatwo, pojawiają się momenty frustracji i zwątpienia, ale próbuje. 

Kiedy dać dziecku nożyczki? Dwulatkowi spokojnie można dać nożyczki do ręki, a to czy będzie chciał ich używać zależy wyłącznie od niego. Na siłę nie próbujcie – jak nie teraz, to może za miesiąc się uda. To trudna lekcja – dziecko musi nauczyć się trzymać nożyczki we właściwej pozycji, wiedzieć których palców używać, nie wspominając już o tym, że potrzeba im wystarczającej siły mięśni do ich obsługi i wiele cierpliwości. Niech to będą prawdziwe nożyczki, metalowe z zaokrąglonymi czubkami, które faktycznie będą cięły. Mogą to być nawet nożyczki do paznokci dla niemowląt, takie z zaokrąglonymi bezpiecznymi czubkami. 

Jak zatem ćwiczyć malutkie paluszki i od czego zacząć? Od prostych zadań, które będą cieszyć dzieci!

Na początek niech to będzie zabawa Play Doh, która dla małych rączek będzie stanowiła doskonały materiał wstępny do nauki cięcia. Papier jest trudniejszy w użyciu, musi być mocno trzymany i napięty, inaczej będzie się zaginał, co może zniechęcić dziecko do dalszej nauki. Sztuka trzymania nożyczek we właściwej pozycji jest trudna. Używając ciasta do zabawy, dzieci mogą nauczyć się sterować nożyczkami bez dodatkowego wyzwania związanego z obsługą papieru. Jeżeli nie macie play doh to użyjcie zwykłej plasteliny. 

Pierwsze kroki Stefana nie były proste. Zaczynał od trzymania nożyczek dwiema rękami, ale ponieważ ,,trening czyni mistrza”, to po kilku dniach intensywnej nauki niemal idealnie trzymał je w jednej ręce. Kiedy Twoje dziecko nabierze już pewności siebie w używaniu nożyczek, możesz spróbować nieco trudniejszych zadań, jak pocięcie ciastoliny na paski, a potem próbować z papierem. Ciastolina to dobry start.

A kiedy Twoje dziecko idealnie opanuje używanie nożyczek to możesz przejść na wyższy poziom. Oto przykłady naszych zabaw:

  1. Cięcie papieru wzdłuż wyznaczonych linii – zacznijcie od pasków, potem możecie wprowadzić proste figury geometryczne. 
  2. Cięcie różnych faktur materiałów – to świetna zabawa sensoryczna, różne faktury i kolory to bogate doświadczenie zmysłowe. Na pewno w domu macie różne skrawki materiałów, chusteczki papierowe, możecie zerwać trawę, kwiatki, w zasadzie wszystko, co podda się nożyczkom. 
  3. Cięcie starych gazet i magazynów –  daj dziecku stare magazyny i poproś o wycięcie z niego obrazków, które uważa za atrakcyjne, albo budzące skojarzenia. Mogą to być zdjęcia z wakacji albo np. zdjęcia zabawek. Powstałe obrazki niech utworzą kolaż.

Sposobów na wykorzystanie nożyczek w zabawie jest naprawdę wiele. Najtrudniejsze jest opanowanie sztuki ich używania. Jak dziecko załapie o co chodzi, będzie mogło robić wiele kreatywnych rzeczy. Używanie nożyczek świetnie wzmacnia mięśnie malucha. Mam nadzieję, że teraz już wiecie kiedy dać dziecku nożyczki.

Kiedy dać dziecku nożyczki
Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.