Czego nie wiesz o przygotowaniu dziecka na powrót do przedszkola lub szkoły? Przeczytaj

0

Rok szkolny już w zasadzie do nas przyszedł. Możemy oszukiwać się i zaginać czasoprzestrzeń, ale nie ma szans, żebyśmy ukryli się przed Wrześniem – kiedyś musiało to nastąpić. Czego nie wiesz o przygotowaniu dziecka na powrót do przedszkola lub szkoły?Jak przygotować malucha do powrotu i samemu przy tym nie zwariować? Zapraszam do lektury.

We wrześniu mój starszak zamiast wracać do przedszkola, rozpoczyna naukę w szkole. Niezależnie, gdzie Wasze dzieciaki wracają po wakacjach, domyślam się, że w wielu domach ma miejsce podobny problem. Pojawiają się mieszane uczucia. Jedne maluchy aż piszczą na myśl o spotkaniach z rówieśnikami, nowych przyborach, zeszytach, drugie nie zawsze są takimi entuzjastami. Zaczynają się przecież rutyna i obowiązki. Koniec z błogim lenistwem i pozwoleniem na więcej. Jedne dzieciaki będą przechodziły ogromny stres i strach przed nieznanym, inne nie mogą usiedzieć w miejscu na myśl o nowym środowisku.

Jak sprawić, aby powrót do /przedszkola szkoły nie był aż tak bolesny? Oto moje sposoby:

1.Powrót do rutyny

Koniec wakacji to najlepszy czas, żeby powoli wrócić do rodzinnych rytuałów. Podczas wakacji staraliśmy się pilnować i zasypialiśmy o podobnych porach, posiłki też w założeniu miały być na czas. Tak było w planach, bo życie przynosiło różne niespodzianki. Sami dobrze wiemy, że wakacje nieco burzą nasz ustalony rytm dnia. Pozwalamy sobie na więcej. Niech ostatni tydzień wakacji będzie spokojnym powrotem do rutyny. Regularne posiłki, mniej słodyczy, przyzwyczajmy też dzieci do wcześniejszego zasypiania, wtedy we wrześniu nie będzie płaczu.

2. Poznaj to, co nieznane

Dużo wcześniej zaczęliśmy z Olkiem rozmowy na temat nowej sytuacji. Opowiadaliśmy, że każdy człowiek przechodzi przez różne etapy w swoim życiu. Olek od września rozpocznie naukę w szkole. Do tego czasu mamy jeszcze kilka dni, ale już byliśmy zapoznać się z nowym miejscem. Wspólnie oglądaliśmy szkolne boisko, salki, szatnie. Boimy się tego, co nieznane. Razem ze starszym bratem nowy etap rozpoczyna także Stefek. Dla przedszkolaka to też wielkie przeżycie, ale ten proces przebiega u nas dużo sprawniej, ponieważ wszystkim domownikom udziela się ekscytacja i młodszy syn też to wyczuwa.

3. Zaangażuj malucha w przygotowania

Co prawda czasu już coraz mniej i z pewnością wyprawka jest już skompletowana, ale dobrze jest zaangażować malucha w wybór butów na zmianę, stroju na wf czy szkolnych gadżetów. Same dobrze wiemy ile to przynosi radości. 

4. Przygotuj kącik do nauki

I wcale nie chodzi tu o wielki remont pokoju, ale o małe przemeblowanie. Wyznaczenie przestrzeni, gdzie dziecko spokojnie będzie mogło odrobić lekcje. Nie musisz zmieniać aranżacji – wystarczy nowa lampka, przybory, które wzbudzą w dziecku ekscytację. 

5. Trzymaj nerwy na wodzy

Tak, Ty. Często to my rodzice bardziej przeżywamy rozpoczęcie nauki przez nasze dzieciaki. Uświadamiasz sobie, że czas biegnie nieubłaganie, że nagle popołudnie trzeba będzie przeznaczyć na wspólne odrabianie lekcji, jak znaleźć na to wszystko czas? Jak mały sobie poradzi w tej wielkiej szkole? Trzeba wziąć się w garść – nie Ty jedna masz taką sytuację. Nie siej niepotrzebnej paniki. Dziecko szybko to wyczuje i pomyśli, że skoro mama się martwi, to ono też powinno. A przecież nie o to chodzi. Ważna jest tutaj rozmowa. Pytaj o pierwsze wrażenia, o koleżanki i kolegów. 

6. Wspólne przyjemności po przedszkolu/ szkole

Kto powiedział, że przyjemne rzeczy można robić tylko w wakacje? Niech początek września nie oznacza zakończenia wszystkiego, co atrakcyjne dla dzieci. Korzystajcie z ładnej pogody – spacerujcie, organizujcie wycieczki rowerowe, nie zapominajcie o małych przyjemnościach. Dzięki temu początek roku szkolnego przestanie być tylko przykrym obowiązkiem i karą.

Jak wygląda powrót do przedszkola/ szkoły u Waszych dzieci? Jest radość czy niekoniecznie? A Wy mamuśki już gotowe na rozpoczęcie nowej przygody?

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.