7 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu (gdy za oknem pada deszcz)

0

Czy w czasie deszczu i chorób wszyscy się nudzą, bo rodzice nie mają pomysłu na zabawy z dzieckiem? Nie w moim domu! Obraz malucha narzekającego na brak zajęć jest mi dobrze znany, ale mam na to swoje sprawdzone sposoby. Nieważne czy przed nami długie wieczory czy choroba. Chcesz się dowiedzieć, jak ja to robię? Zapraszam do lektury!

,,Mamo, pobawisz się ze mną?” Czyli w co bawić się z dzieckiem, by uniknąć nudy

W wyborze odpowiednich zabaw stawiam na kreatywność. Z doświadczenia wiem, że najlepsze są najprostsze pomysły, które wymagają od nas małych nakładów pieniężnych, ale też odrobinę kreatywności. Oto moje pewniaki na zabawy z dzieckiem, są kreatywne, rozwijające i edukacyjne. Polecam.

 1.Zabawa kolorowymi pomponami

To zabawa sensoryczna, która zaangażuje zmysły Twojego dziecka, zachęci do nauki kolorów, do przewidywania i wyciągania wniosków. Kształci koordynację ręka-oko, wzmacnia mięśnie dłoni i ramion. W tajemnicy powiem Wam, że zajmuje mojego młodszego synka na dłuuugi czas. Stefek dotyka materiałów o różnej teksturze, ćwiczy rękę i precyzję.

Potrzebujesz:

 • 4 butelki (ja użyłam szklanych, ale plastikowe są bezpieczniejsze)
 • Kolorowa taśma klejąca 
 • Kolorowe pompony 

Jak się bawić?

 • Przyklej kolorową taśmę na butelce, za każdym razem w innym miejscu. 
 • Umieść pompony w oddzielnym pojemniku 
 • Zadaniem dziecka jest przekładanie pomponów z pojemnika do butelek za pomocą łyżki lub szczypców np. do cukru.  
zabawy z dzieckiem w domu
zabawy z dzieckiem w domu

2. Nożyczki w dłoń

Ta zabawa to doskonały wstęp do obsługiwania nożyczek. Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka, wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy to odpowiedni moment, by dać maluchowi nożyczki do ręki. Niby chcemy, żeby nasze pociechy uczyły się nowych rzeczy i stawały się samodzielne, ale zastanawiamy się też, czy maluch nie zrobi sobie przy tym krzywdy? Jeżeli zapewnimy dziecku bezpieczeństwo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć używać nożyczek. Upewnij się, że masz odpowiednią parę nożyczek adekwatną do wieku (muszą być małe) i poświęć chwilę na naukę.

zabawy z dzieckiem w domu
zabawy z dzieckiem w domu

3. Kolorowa chmurka 

A teraz trochę malowania. Wyciągnijcie blok techniczny albo papierowy talerzyk, farbki, pędzelek i kolorowe druciki. Zrobimy najbardziej kolorową chmurę, którą Wasze dziecko powiesi w swoim pokoju. Jak ją zrobić? Z kartki lub połowy talerzyka wycinacie kształt chmury, dziecko maluje ją na niebiesko lub jakiś inny kolor i na końcu doczepiacie do niej różnokolorowe druciki. Takie zabawy z dzieckiem to ja lubię najbardziej. 

zabawy z dzieckiem w domu
zabawy z dzieckiem w domu

4. Wieża z makaronu

To genialna zabawa do budowania umiejętności motorycznych, która zajmuje dziecko na dłużej. Potrzebujeszciastolinę Play- Doh (kupicie ją w SMYKU ), patyk do szaszłyka, makaron penne lub kolorowe koraliki. Zadaniem Twojej pociechy jest nakładanie makaronu lub koralików na patyki do szaszłyków. Dlaczego proponuje Wam tę zabawę? Bo to jest hit w naszym domu od prawie 2 lat. Patyki od szaszłyków powinny być używane pod nadzorem rodzica. Twoje dziecko może układać własne wieże lub odwzorować pomysł wymyślony przez Ciebie. 

5. Stworki z ciastoliny Play- Doh

Użyjcie wyobraźni i zróbcie takie stwory z ciastoliny, na jakie macie ochotę. To świetna zabawa, by spędzić z dzieckiem wspólnie czas, nauczyć się kolorów, dotykać różne tekstury. 

Potrzebujecie:

 • Kilka pojemników ciastoliny Play-Doh  
 • Kolorowe druciki 
 • Naklejki oczy 
 • Guziki 
 • Kolorowe drewniane patyczki Craft With Fun (kupicie TUTAJ)  

Wszystkie elementy powinny być używane w dowolny sposób – tu reguły ustalają maluchy! 😉

zabawy z dzieckiem w domu
zabawy z dzieckiem w domu

6. Gumki recepturki

Świetna zabawa sensoryczna ćwicząca motorykę małą. Wystarczy stojak na ręcznik kuchenny albo rolka po ręczniku i kilka gumek recepturek. Ja kupiłam opakowanie małych różnokolorowych gumek ORION  (link TUTAJ), bo wiadomo – im bardziej kolorowo tym lepiej. Wiecie, kiedy ta zabawa ma największe powodzenie w naszym domu? Wtedy, gdy muszę ugotować obiad, a mój synek nie odstępuje mnie na krok. Sadzam go przy stole w kuchni, daję gumki i stojak i wypełniam jego czas świetną zabawą. Polecam Wam ją bardzo, bo dzieci lubią takie czynności.

zabawy z dzieckiem w domu

7. Śnieżny bałwanek

Dzisiaj chcę zaproponować Wam turbo łatwą pracę plastyczną– bałwanek z płatków higienicznych. Podpatrzyłamją w byłym przedszkolu mojego starszego synka. Możecie zrobić kilka takich bałwanków i wręczyć je jako prezenty np. dla dziadków.

Potrzebujecie: 

 • Okrągłe płatki higieniczne 
 • Czarny flamaster
 • Kolorowe druciki 

Dzisiaj chcę zaproponować Wam turbo łatwą pracę plastyczną – bałwanek z płatków higienicznych. Podpatrzyłamją w byłym przedszkolu mojego starszego synka. Możecie zrobić kilka takich bałwanków i wręczyć je jako prezenty np. dla dziadków.

 • Biały papierowy talerzyk 
 • Drewniane patyczki Craft With Fun

Możecie zrobić śnieżnego bałwanka na papierowym talerzu jako obrazek lub ozdoba do flakonu na drewnianym patyczku. I niech Was zima nie zaskoczy 😉 

zabawy z dzieckiem w domu
zabawy z dzieckiem w domu

Ja zabieram się za przygotowanie dla Was kolejnych kreatywnych propozycji zabaw z dziećmi, a Was zachęcam do skorzystania z powyższych pomysłów. Jestem bardzo ciekawa, które pozycje najbardziej spodobają się Waszym dzieciom.

Pozdrawiam Was serdecznie, Kamila

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.