9 moich osobistych patentów na przedświąteczne porządki

0

Do Świąt zostały nam już tylko dwa tygodnie, a to oznacza, że czas rozpocząć pierwsze przygotowania. Jeżeli zaczniesz odpowiednio wcześniej, możesz uniknąć stresu związanego z ilością nagromadzonych obowiązków domowych, nawet jeżeli na co dzień zajmujesz się rocznym dzieckiem lub dziećmi (tak, jak ja).

 

To co, zaczynamy? Poniżej znajdziesz listę rzeczy do zrobienia w dniach 11-17 grudnia. Wykonane zadania odciążą Ciebie w kolejnym tygodniu, w którym będziesz mogła zająć się już tylko zakupami i gotowaniem. 

 

  1. Zrób plan

Oczywiście zacznij od planu, bo dobry plan jest kluczem do wielu zadań.Dwa tygodnie to nie miesiąc- umówmy się, że w tym roku wprowadzasz razem ze mną plan mini. Będzie to skrócona wersja koncepcji, która powinna pojawić się na blogu kilka tygodni temu. Na szczęście ja- kobieta od zadań specjalnych przygotowałam dla Was super wskazówki, z którymi Wasz dom będzie błyszczał na Święta. Wchodzicie w to?

 

  1. Zrób zakupy

Przed przystąpieniem do planu zakup kilka opakowań sody oczyszczonej, ocet, uniwersalny płyn, ściereczkę z mikrofibry i ręcznik papierowy.

 

  1. Oceń swoją przestrzeń

Od zawsze wiadomo, że przestań i rzeczy którymi się otaczamy na co dzień ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. U mnie potwierdziła to zeszłotygodniowa przeprowadzka do innego mieszkania. Przestrzeń i totalny minimalizm w nim uzmysłowiły mi, że od nadmiaru rzeczy boli głowa. Pamiętaj, im mniej, tym lepiej. To, co zrobiłam po tygodniu nieobecności w moim mieszkaniu to porządki. Na pierwszy ogień poszedł salon, wyrzuciłam z niego wszystko, czego nie stosowałam od dłuższego czasu. Wszystkie kurzo-zbieracze i prezenty, których nigdy nie użyłam znalazły nowych właścicieli. A ja dzięki temu odzyskałam aż 4 szafki na rzeczy, które walały się od kilku miesięcy po mieszkaniu. I to tylko dlatego, że nie było na nie miejsca w szafkach.

Zadaj sobie pytanie, czy bałagan w szafkach i szufladach w regale jest w stanie popsuć Twój świąteczny nastrój. Jeżeli tak, to masz zadanie na dzisiaj – uporządkuj te szafki, szuflady i półki, które sprawiają, że jest ci źle. Te przez które nie jesteś w stanie skupić się na przygotowaniach do świąt. Jak tego dokonać? Pisałam Ci o tym TUTAJ i TUTAJ. Wystarczy, że klikniesz w linki i przenosisz się do artykułów pełnych porad.

Jeżeli takie rzeczy, jak zawalone szafki Cię nie ruszają to możesz przejść do kolejnego zadania.

 

  1. Weź ściereczkę w dłoń

Dwa tygodnie przed Świętami to dobry czas, by zająć się oknami, łazienką i kuchnią.

OKNA

Przyznam się, że w tym roku nie będę myła okien na Święta, a to tylko dlatego, że mam w domu cały czas dzieci i nie chcę, żeby je przewiało. Jak już myję okna, to najczęściej sięgam płyn z octem i ręcznik papierowy.  W tym roku przyozdobiłam okno w pokoju starszego synka sztucznym śniegiem i naklejkami świątecznymi. Dla Olka to frajda, dla mnie motywator, żeby umyć okna po świętach 🙂

LODÓWKA

Ciekawa jestem jak często ją myjesz. Wiem od wielu osób, że to jeden z najczęściej zaniedbywanych urządzeń w domu. Dlatego Święta to dobry pretekst, by wszystko z niej wyjąc i ją dokładnie umyć. Przecież przechowujemy w niej to, czym się żywimy.

Jak myć lodówkę?

Wyjmij z niej wszystkie półki i szuflady i umyj np. wodą z bezzapachowym płynem do mycia naczyń (najlepiej robić to w wannie) roztworem z sody oczyszczonej lub octu.  Po skończeniu wytrzyj wszystkie elementy do sucha. Wnętrze lodówki możesz umyć również roztworem z sody oczyszczonej lub octu. W sklepach kupisz też gotowe płyny do mycia lodówek.

Jeżeli w Twojej lodówce czuć nieprzyjemną woń, możesz zastosować naturalny neutralizator zapachów. Jest nim proszek do pieczenia, ziarna kawy lub soda zalana odrobiną wody z plasterkiem cytryny.

Jeżeli w swojej lodówce masz specjalną szufladę na warzywa, to wyłóż ją ręcznikiem papierowym. Będzie on absorbował wilgoć, przez co warzywa nie będą tak szybko pleśniały.

KUCHNIA

Raz na rok zrób porządki w szafkach kuchennych. Wyjmij z nich wszystko i przetrzyj wilgotną ściereczką. Zrób remanent w przyprawach, kaszach, ryżu i mąkach. Na pewno znajdziesz wśród nich coś, czemu już dawno temu skończyła się data przydatności. W sobotę wyrzuciłam wszystkie szklane pojemniki na przyprawy, stwierdziłam, że i tak korzystam z przypraw w oryginalnych opakowaniach.  Dzięki temu jestem na bieżąco z ich datą ważności i ilością.  Pucując kuchnię, nie możesz zapomnieć o umyciu piekarnika, płytek i fug.

ŁAZIENKA

W łazience wyczyść kafelki i fugi. Fugi bardzo dobrze czyszczą się nabłyszczaczem do zmywarek oraz papką z sody skropionej sokiem z cytryny!

Pozbądź się osadów i kamienia z kranu. Posyp go sodą oczyszczoną i obłóż ściereczką zwilżoną octem. Możesz też zamocować na kranie woreczek z octem za pomocą gumki recepturki i potrzymać w nim kran przez kilkadziesiąt minut.

ŚCIANY i ŻYRANDOLE

Miotełką lub odkurzaczem z czystą umytą końcówką odkurz ściany i sufity. Jeżeli ma Ci kto pomóc, to proponuje też odsunąć meble, łóżka, pralkę i lodówkę. Przetrzyj też ramy obrazów i zdjęć, karnisze oraz żyrandole.

 

  1. Zrób wielkie pranie

Upierz wszystkie zasłony, firanki, koce, narzuty, ozdobne poduszki i nie zapomnij o odświeżeniu świątecznego obrusa. Jeżeli ten z ubiegłego roku nie będzie się nadawał, to masz jeszcze czas, żeby taki kupić. Ja w swoim domu zawsze używam białego, dzięki czemu mogę każdego roku zmieniać kolorystykę dodatków.

 

  1. Nadaj rzeczom swoje miejsce

Nie ma nic gorszego od rzeczy, które nie mają swojego miejsca w domu. Dlatego pamiętaj, że ubrania powinny leżeć w szafie, książki na półkach, a dokumenty w szufladach. Jeśli nie chcesz, aby Twoja praca poszła na marne, szczególnie wtedy, gdy mieszkasz w małym mieszkaniu dopilnuj, aby każdy przedmiot w nim miał swoje miejsce. I na koniec, pamiętaj, aby odkładać ten przedmiot zawsze na swoje wyznaczone miejsce.

 

  1. Wyczyść zastawę

Ten punkt być może dotyczy niektórych z nas, bo kto dzisiaj używa srebrnej zastawy. Do miski z gorącą wodą wyłożoną folią aluminiową wsyp szklankę sody z odrobiną soli. Włóż do niej na chwilę srebro, w tym czasie cały nalot osadzi się na folii.

A jeżeli nie używacie srebrnej zastawy to przynajmniej wypolerujcie tą z Ikei z nalotów i zacieków. Sztućce ze stali nierdzewnej umyj i wytrzyj do sucha ściereczką z flaneli lub mikrofibry. Pamiętaj, aby sztućców nie przechowywać w plastikowych woreczkach. Lepiej użyć tych materiałowych.

 

  1. Posprzątaj pokoje dzieci

Lub zleć to dzieciom, jeżeli ich wiek na to pozwala. Pozbądź się śmieci (moje dziecko uwielbia zbierać paragony, zużyte bilety, etykiety i opakowania po różnych rzeczach), posegreguj zabawki, te z których dziecko wyrosło zapakuj do pudła. Przejrzyj stan kredek i farb i wyrzuć te, które nie nadają się już do użytku.

  1. Wytrzep i wypierz dywany

Dywany to jedne z tych rzeczy w domu, w których gromadzi się najwięcej kurzu i brudu, szczególnie tych z rodzaju Shaggi. Dwa razy do roku warto taki dywan wytrzepać i oddać do pralni, nawet wtedy, gdy jest ciemnego koloru. Jeżeli w domu macie małe dziecko, które większość swojego dnia spędza na podłodze to jest to „must to do” przed świętami. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, moi rodzice czekali na pierwszy śnieg, żeby wytrzepać dywan. To chyba nie jest już praktykowane w domach, dlatego ja polecam Wam zwykły trzepak.

Widzisz? Świąteczne porządki nie muszą kończyć się bólem głowy. Czujecie się zmotywowane do pracy? Podzielcie się w komentarzach swoimi sprawdzonymi sztuczkami.

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.