Jak poradzić sobie w upał?

0
Showing 1 of 1

Dzisiaj mega szybki wpis – taki odpowiedni do pogody za oknem.

Upały dopiero rozpoczęły się w Polsce, czy będą trwały długo? Tego nie wiemy…

Poniżej kilka rad mamy Olka jak poradzić sobie z dzieckiem w upał.

 1. W upalne dni na spacery wybierajcie się rano i wieczorem. W południe, kiedy słońce praży najbardziej lepiej zostać w domu.
 2. Jeżeli musicie wyjść na dwór w ciągu dnia, wybierajcie tylko zacienione miejsca, schronienie znajdziecie w parku, lesie, pod drzewkiem na działce.
 3. Zaopatrzcie się w wodę do picia dla siebie i maluszka. Najlepsza jest woda o pokojowej temperaturze. Z sokami bądźcie ostrożni, pod wpływem wysokiej temperatury mogą się popsuć.
 4. Ubierajcie dziecko w ubranka z naturalnych materiałów, najlepiej sprawdzi się bawełna.
 5. Mimo tego, że za oknem upał, nie zapomnijcie o ochronie główki. Może być to chustka, czapka z daszkiem lub kapelusik.
 6. Małe dzieci w wózkach można nakryć cienką pieluchą tetrową, lub chłodzącym kocykiem bambusowym.
 7. Najważniejsze – kremy z filtrami. Pamiętam jak Olek był mały, studiowałam tysiące poradników, radziłam się lekarzy i pamiętam, jak każdy mówił, że do 6-go miesiąca nie należy stosować kremów z filtrami u dzieci. Takie dzieci w ogóle nie powinny przebywać na słońcu!U dzieci powyżej 6-go miesiąca należy stosować kremy z filtrami fizycznymi, które działają jak lustro. Promienie słoneczne odbijają się od nich, w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które pochłaniają promienie UV. Filtry chemiczne podobno są skuteczniejsze, ale mogą być stosowane u dzieci powyżej 1 roku. I jeszcze jedna ważna rzecz na temat kremów z filtrem – powtarzamy smarowanko co 2 godziny lub po każdorazowym pobycie dziecka w wodzie.
 8. Posiłki – z doświadczenia wiem, że dzieci jedzą mniej w upalne dni. Jeżeli Twój maluch nie ma ochoty jeść, pamiętaj o częstym podawaniu wody. Można także zmienić kolejność podawania posiłków, czyli w porze obiadowej podać mu podwieczorek lub lekką przekąskę.
 9. Mieszkanie – jeżeli zdecydujecie się na spędzenie upalnego dnia w domu, pamiętajcie o wietrzeniu mieszkania ale unikajcie przeciągów. W trakcie wietrzenia pomieszczenia, najlepiej przenieść się z dzieckiem do drugiego pokoju. Nie zapomnijcie o opuszczeniu rolet. Klimatyzację należy używać rozważnie, nie przesadzajcie z nią tak, jak to robią u mnie w pracy, czy w galeriach handlowych. Od nadmiaru klimatyzacji dorobiłam się zapalenia gardła z początkami anginy. To samo tyczy się jazdy samochodem, używajcie klimatyzacji bardzo ostrożnie. W upały lepiej nie planujcie prasowania i nie decydujcie się na pieczenie ciasta w piekarniku.
 10. Jeżeli mieszkacie w mieście, fajnym rozwiązaniem jest basen na balkonie. My kupiliśmy Olkowi mini wersję basenu, raczej do zabawy niż do pluskania się, ale fun jest wyśmienity.
 11. Pieluszki – przewijajcie dzieci częściej i nie zapomnijcie o stosowaniu kremów przeciw odparzeniom. Upał sprzyja rankom i obtarciom.

Zeszłoroczne upały przeżyliśmy dzięki galeriom handlowych, dobroduszności cioci Gosi, która była mądra i przy remoncie mieszkania zamontowała klimatyzator oraz środom dla mam w Multikinie.

Jeżeli macie jakieś inne sprawdzone pomysły na radzenie sobie w upalne dni to czekam na nie.

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.