Uprawiaj sport w ciąży!

9
Showing 1 of 1

Co myślicie na widok ćwiczącej kobiety z brzuszkiem? „Niezła”? „Wow, ale wysportowana mamuśka”? „Kurcze, podziwiam ją”?

Wiele z nas do ćwiczeń w ciąży podchodzi bardzo sceptycznie, wychodzi z założenia, że ćwiczenia zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet, które nie są w tym momencie w ciąży. Stres, obawa, że mogłoby wydarzyć się coś złego, skreślają jakikolwiek ruch z życia przyszłej mamy zastępując matę do jogi kanapą w salonie. Istnieje wiele dowodów na to, iż ruch w ciąży przynosi same korzyści, więc jeżeli ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona – ruch jest jak najbardziej wskazany. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść naprawdę sporo dobrego, nie pociągając za sobą żadnego ryzyka.

„Fitmama” staje się obecnie obowiązującym trendem. Eksponowany jest zdrowy tryb życia, zdrowe żywienie, dlatego warto pomyśleć o dbaniu o formę już na początku ciąży. Dzięki temu Ty będziesz czuła się dobrze, a Twoje dziecko jeszcze lepiej.

Wracając pamięcią do okresu mojej ciąży – na początku byłam tak przerażona, że jakiekolwiek myślenie na temat najprostszych ćwiczeń paraliżowało mi nogi. Bałam się wszystkiego – od dłuższego spaceru, po noszenie zakupów czy inne czynności, które do pewnego momentu wykonywałam przecież codziennie. Kiedy w 12 tygodniu lekarz oznajmił, że wszystko jest w porządku i ciąża przebiega poprawnie dostałam takiego kopniaka, iż następnego dnia wylądowałam na zajęciach dla ciężarówek. Wszystkie objawy towarzyszące mi wtedy przez ostatnie kilka tygodni minęły.

Zdecydowałam się na zajęcia fitness oraz basen pięć dni w tygodniu. Pełny opis zajęć znajdziecie tutaj (KLIK). Zaletą pływania jest to, że odciąża kręgosłup, zwiększa wytrzymałość mięśni, sprawia, że kobieta czuje się lekka i odprężona. Od basenu byłam na tyle uzależniona, że nie wyobrażałam sobie dnia bez niego.

Jeżeli nie aerobic i nie basen to możesz wybrać długie spacery, jogę albo spokojny taniec…

Ruch w ciąży ma same plusy – pozwala zachować piękną sylwetkę, poprawia samopoczucie, usprawnia układ oddechowy, pozwala łatwiej znieść ten okres w życiu kobiety. Zorganizowane zajęcia świetnie przygotowują kobietę do porodu i pozwalają szybciej przejść przez jego poszczególne etapy. Kobiety, które w ciąży ćwiczą, szybciej wracają po porodzie do figury sprzed ciąży. Co tu więcej pisać – ruch przynosi same korzyści, więc jeżeli jesteś obecnie w ciąży, która przebiega poprawnie zacznij ćwiczyć. Zrób coś dla siebie i swojego dziecka.

Dzisiaj obalam mit o tym, że ćwiczenia w ciąży są zakazane, ponieważ wpływają negatywnie na płód. Nie, nie, nie… Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na ciążę, sprawiają, że dzieci, których mamy ćwiczyły w czasie ciąży, mniej chorują i są generalnie zdrowsze. Powodzenia:)…

Zajrzyj na Youtube – tam znajdziesz całą masę filmików z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży.

Źródło zdjęcia; Pinterest

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

9 komentarzy

  1. Karolina on

    Ja niestety ze względów zdrowotnych nie ćwiczyłam, leżałam prawie całą ciąże. A moja kondycha poszła w niepamięć. Cieszę się, że Ty byłas taka aktywna:)

  2. Ja duzo spacerowałam, byłam taka, jak Ty na początku swojej ciąży. Bałam się ruchu i ćwiczeń….Teraz żałuję, ale postanowiłam w drugiej ciąży nie tracić czasu na leżenie:) Pozdrawiam.

    • Najwazniejsze, że sa chęci:). Trzymam kciuki za kondycję fizyczną w drugiej ciazy.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.