Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? Opisuję różnice i podpowiadam wybór

0

Półmetek wakacji za nami, a co za tym idzie – pierwszy dzwonek zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dzieciaki jeszcze cieszą się labą, my rodzice zaczynamy rozglądać się za wyprawką szkolną. Plecak czy tornister?

Z drżeniem serca zaczynamy także zerkać do portfela, bo przecież wszystko tyle kosztuje. W naszym domu ważny moment – Olek w tym roku rozpocznie naukę w pierwszej klasie. Kompletowanie szkolnej wyprawki – czas start! Punkt pierwszy na naszej liście to wybór plecaka lub tornistra. No to plecak czy tornister? Czym kierować się podczas zakupów? Na co zwrócić uwagę? Jakie elementy są niezbędne dla zachowania zdrowia? Wybór podjął za mnie Olek z pomocą mojego siostrzeńca, który jest fizjoterapeutą. Dziękuję za to, że go mam i że mogę prosić o pomoc w takich sytuacjach.

Plecak czy tornister?

Zasadnicza różnica – tornistry są cięższe i sztywniejsze, plecaki lżejsze i mniej sztywne. Co wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, czy będziemy podwozić nasze dziecko do szkoły czy jednak odprowadzać.  To ważne, czy uczeń będzie nosił plecak tylko na wejściu i wyjściu ze szkoły, z szatni do klasy, czy jednak będzie musiał przespacerować z nim te kilkadziesiąt/ kilkaset metrów do domu. Warto zastanowić się nad takimi kwestiami.

Dobrze w tym temacie wypowiedziała się @mamanauczyciel, która napisała do mnie prywatną wiadomość i potwierdziła trochę to, co ja myślę.

Czy tylko mnie ogarnia współczucie, gdy widzę maluchy i ogromnymi plecakami, które ważą niewiele więcej od nich samych? 

Kiedyś sądziłam, że do pierwszej klasy kupuje się wyłącznie tornistry, bo są zdrowsze dla kręgosłupa. Usztywniane plecy umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Nie wiedziałam wtedy, że są one takie duże i ciężkie (większość z nich waży ok. 1 kg). Niektóre tornistry, które oglądałam są dużo większe od mojego Olka. Plecaki wydają się wygodniejsze i lżejsze, ale jeżeli zdecydujecie się na niego, to wybierzcie taki, który ma sztywny tył.  Ważne! Nie kupujcie swoim dzieciom plecaków ze zbyt miękką ścianką tylną, która nigdy nie będzie przylegała tak dobrze do pleców jak tornister. Mój siostrzeniec powiedział, że dla Olka który będzie dowożony do szkoły mogę spokojnie kupić plecak. Olek tez woli plecak, przymierzał różne modele tornistrów i plecaków i zdecydowanie woli plecak.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tornistra?

  1. Waga– większość z nich waży około 1 kg, ale im lżejszy tym lepszy.
  2. Usztywniona ścianka – powinna przylegać do pleców dziecka, ale z możliwością wentylacji. 
  3. Szelki – powinny być szerokie z możliwością regulacji. Dobrze jak tornister ma też dodatkowe zapięcie poprzeczne na wysokości klatki piersiowej. 
  4. Wielkość – powinna być dobrana do wzrostu dziecka, jeżeli Wasze dziecko jest drobne nie kupujcie mu ogromnego tornistra, większego od niego. Dopasujcie tornister do pleców dziecka, tak by idealnie do nich przylegał.
  5. Dodatkowe kieszonki – obowiązkowa jest kieszeń na bidon i kanapkę albo inne gadżety. Wrzucona kanapka do ogólnej przegródki tornistra będzie żyła swoim życiem. Chyba nie muszę dodawać, jak będzie wyglądała tuż przed zjedzeniem? 
  6. Ilość przegródek – wystarczy jedna, maksymalnie dwie. Pamiętajcie, że im więcej przegródek, wewnętrznych kieszeni tym trudniej coś znaleźć. 
  7. Design – to nie rodzic będzie nosił tornister, a dziecko. Pozwól, a może pomóż dziecku wybrać ten wymarzony wzór. Ma być w koniki, niech będzie w koniki. A jak syn lubi piłkę nożną, to niech będzie z takim motywem. Dziecko ma nosić tornister z przyjemnością.
  8. Wodoszczelność – zwrócicie uwagę czy plecak wykonany jest z wodoodpornego materiału. W środku Wasze dziecko nosi książki i zeszyty, należy je dobrze zabezpieczyć. 
  9. Elementy odblaskowe – bardzo ważna kwestia. Jeśli ich nie ma, warto dokupić dodatkowe, zwiększymy w ten sposób widoczność dziecka na drodze i zadbamy o jego bezpieczeństwo.

A może jednak plecak? Podczas wyboru zwróć uwagę na :

  1. Wielkość – Im szczuplejsze i drobniejsze dziecko, tym lżejszy powinno mieć plecak, którego wielkość, dodatkowo, powinna być dobrana do wzrostu ucznia. Maksymalnie powinien sięgać do miednicy dziecka i nie wystawał poza linię barków.
  2. Usztywniona ścianka – powinna przylegać do pleców dziecka, ale z możliwością wentylacji. Wybierzcie plecaki z usztywnionymi plecami. Gdy plecak nie ma sztywnych pleców to całe obciążenie skupia się na ramionach dziecka. warto wybierać modele mieszczące format A4, 
  3. Szelki – powinny być szerokie, miękkie i regulowane. Fajnie jak jest dodatkowa szelka pozioma na wysokości klatki piersiowej.
  4. Waga – w przypadku plecaka nie jest tak ważna jak przy tornistrze. Plecaki są dużo lżejsze niż tornistry, zazwyczaj ich waga oscyluje w granicach 0,5 kg. 
  5. Ilość przegródek – wystarczy jedna, maksymalnie dwie. Pamiętasz, że im więcej przegródek, wewnętrznych kieszeni tym trudniej coś znaleźć. 
  6. Design – to nie rodzic będzie nosił tornister, a dziecko. Pozwól, a może pomóż dziecku wybrać ten wymarzony wzór. Ma być w koniki, niech będzie w koniki. A jak syn lubi piłkę nożną, to niech będzie z motywem piłki. Dziecko ma nosić tornister z przyjemnością. Musi się podobać uczniowi.
  7. Usztywniane dno – zwróćcie na to uwagę, ponieważ dzieci lubią rzucać plecakami i tornistrami, jeśli więc dno nie będzie z wytrzymałego materiału, szybko się uszkodzi. Plecak z usztywniony dnem posłuży na dłużej, ciężar go nie zniekształci. 
  8. Wodoszczelność – zwrócicie uwagę czy plecak wykonany jest z wodoodpornego materiału. W środku Wasze dziecko nosi książki i zeszyty, należy je dobrze zabezpieczyć przed wodą. 
  9. Elementy odblaskowe – jeśli ich nie ma, warto dokupić dodatkowe, zwiększymy w ten sposób widoczność dziecka na drodze i zadbamy o jego bezpieczeństwo.

Plecak czy tornister – czyli jakie plecaki i tornistry polecam?

Musimy indywidualnie podejść do tematu i rozważyć powyższe aspekty. My już mamy kilka typów, ale finalny wybór jeszcze przed nami. Olek wybierze wzór, ja zajmę się resztą, czyli zadbam o to, by moje dziecko nie straciło zdrowia wraz z pierwszym dzwonkiem.

Minęły czasy naszego dzieciństwa, kiedy to zdarzało się, że nosiliśmy zniekształcone plecaki po starszym rodzeństwie i liczyło się tylko to, by nie wypadła z niego zawartość. Zaangażujmy dzieciaki w kompletowanie szkolnej wyprawki. Na naszych maluchów to wielkie wydarzenie.

O tym jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w  szkole przeczytacie już niedługo. Koniecznie śledźcie bloga!

Poniżej znajdziecie plecaki i tornistry, które są godne obejrzenia i przymierzenia przez was. Warto przymierzyć taki plecak lub tornister przed zakupem.

Plecak czy tornister?

Plecak czy tornister

1 – Tornister Samsonite Ergofit. Minus za brak kieszeni zewnętrznej. TUTAJ

2- Tornister Pilota  Caramel & Cie. Jest ładny, design jest boski, ale jak widać brak zewnętrznych kieszeni. Przy chłopcach to raczej problem. TUTAJ

3- Tornister FC Barcelona Astra. Oluś go przymierzał, jest ok, może o 2 cm za wysoki. TUTAJ

4- Tornister LEGO Optimo TUTAJ

5- Plecak/tornister LEGO Ninjago TUTAJ

6- Tornister pierwszoklasisty JEVA TUTAJ

Plecak czy tornister

7- Tornister BEBE 18046 TOPGAL. Jest Super!!TUTAJ

8- Plecak Ergofit Samsonite TUTAJ

9- Plecak szkolny ELLY 19014 TOPGAL. Jest super!!! TUTAJ

10- Plecak szkolny soccer HAMA TUTAJ

11- Świecący plecak szkolny Strike COOLPACK TUTAJ

12- Plecak Ultimate Star Wars Samsonite. Marzenie mojego syna, ale brak jakiejkolwiek kieszeni zewnętrznej go dyskwalifikuje w naszym przypadku. TUTAJ

13- PLECAK James, kompas JEUNE PREMIER TUTAJ

14- Plecak LEGO TUTAJ

15- Plecak Head w rekiny TUTAJ

16- Plecak FC Barcelona Astra TUTAJ

17- Plecak Real Madrid Eurocom TUTAJ

18- Plecak Burton 18 L, dla mnie rewelacyjny TUTAJ

19- Plecak Burton 17 L super, ulubieniec Olka, minus za brak kieszeni na bidon TUTAJ

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.