Jak uśpić dziecko? 6 sprawdzonych sposobów na sen dziecka, o których nie miałeś pojęcia!

0

Jakie jest największe marzenie rodzica oprócz zdrowia dla malucha? Zdecydowanie przespanie całej nocy! Jak uśpić dziecko, żeby przespało całą noc? Zrozumie to ten, kto to przeżył. Na szczęście z pomocą przyszły mi inne mamy, które podpowiedziały genialne pomysły na smaczny sen dzieciaków. Koniecznie przeczytajcie do końca i poznajcie sposoby na to, jak uśpić dziecko. Ja kiedyś nie znałam ich wszystkich. Jak uśpić dziecko?

Kiedyś lubiłam śpiewać razem z Ryśkiem Riedlem, że siódma rano, to dla mnie noc. Dzisiaj marzę, żeby było mi dane pospać do tej 7, bo moi synowie to zdecydowanie poranne ptaszki. Mam jednak na to sposoby na to, żeby cała rodzina była wyspana. Jesteście ciekawi jakie to sposoby? 

 

Po pierwsze: pamiętaj o rytuałach (Jak uśpić dziecko)

Mimo, iż lubimy być mężem spontaniczni, to nasi znajomi przestrzegali nas, że gdy na świecie pojawi się dziecko, to wprowadzi nowy ład i układanie planu dnia będzie czymś obowiązkowym. I dużo w tym racji. Od momentu pojawienia się chłopaków na świecie staramy się wprowadzać do naszego rodzinnego życia pewne rytuały. Konkretna pora jedzenia, kąpieli, spania. Wiadomo, że jesteśmy tylko ludźmi, czasem coś się przestawi, ale widzę wtedy jak to rozstraja nam plan działania (najgorzej jest w wakacje, kiedy dzień jest długi albo czy często wyjeżdżamy). Wiecie co wspominam z wczesnego dzieciństwa? Moja mama zawsze, przed samym snem moczyła mi, same już stopy, w ciepłej wodzie. Nie dotarłam do badań Amerykańskich naukowców na ten temat. Ale coś w tym musiało być, bo zarówno jak jak i moje kuzynostwo spaliśmy wtedy jak susły. Pediatrzy zalecają ciepłą kąpiel całego ciała, ale co nam szkodzi spróbować dodatkowo kąpieli samych stopek? My praktykujemy. Jak jest u Was?

 

Po drugie: wycisz się (Jak uśpić dziecko)

Im bliżej pory zasypiania tym powinniśmy zadbać o wyciszenie dziecka. Mimo, iż wielu uważa, że szalona zabawa może tak wymęczyć dziecko, że samo padnie ze zmęczenia, to nie polecam praktykowania takich zabaw bezpośrednio przed snem. Zbyt duża ilość bodźców nie działa korzystnie na nasz organizm. Wyłączmy przed snem telewizor, laptopa, telefon. Zamiast dobranocki, przestawmy się na czytanie bajek. Efekty będą szybko zauważalne. Wbrew pozorom dzieci uwielbiają jasne reguły. A to od nas zależy jakie wprowadzimy w życie. Ja nigdy w życiu nie puściłam dzieciom bajek przed snem. Widzę, co dzieje się z Olkiem po obejrzeniu jednej bajki w ciągu dnia. Jest nakręcony, za bardzo by pójść spać. Jeżeli problemem Twoich dzieci jest to, że mają problem z zaśnięciem pomyśl o ograniczeniu im bajek i w ogóle o ograniczeniu światła niebieskiego. 

 

Po trzecie: odpowiednie światło (Jak uśpić dziecko)

Zaciemniacie pokoje podczas popołudniowych drzemek dzieci? Zapalacie lapmki? U nas w domu to standard. Sen regulowany jest przed melatoninę. Jest to hormon, którego produkcja i wydzielanie modulowane są światłem. Warto zwrócić jednak uwagę na jedną, istotną rzecz. Nie zaciemniajmy całkowicie niemowlętom okien podczas drzemki. Może i maluch pośpi dłużej w trakcie dnia, Ty będziesz szczęśliwa, że ogarniesz dom i życie, ale z kolei możesz wtedy liczyć na nieprzespaną noc. O ile drzemki dla starszaków są wskazane, to musimy pamiętać, żeby dzieci potrafiły odróżnić pory dnia.

 

Słyszałam też o niecodziennych sposobach na zaśnięcie dziecka. Znacie je?

Na chusteczkę 

Jak uśpić dziecko

Znawcy dają dziecku 40 sekund, aby zasnęło. Co to za magiczna metoda? Moja znajoma bardzo ją sobie chwali. Rozkłada czystą chusteczkę higieniczną i przechodzi do wachlowania dziecka. Ale nie jakiegoś tam zwykłego. Trzeba wachlować ponad buzią dziecka, w taki sposób, aby krawędzie bardzo delikatnie ocierały się o jego powieki, tym samym zachęcając do zamykania oczu. Widziałam na własne oczy! Maleństwo zmęczone otwieraniem i zamykaniem powiek szybko zasnęło.

 

Na suszarkę/odkurzacz:

Jak uśpić dziecko

Wiem, że w dobie funkcjonowania Misia Szumisia metoda na włączenie suszarki lub odkurzacza to już przeżytek. Nie u mnie w domu. Ten szum przypomina odgłosy słyszane przez dziecko w okresie prenatalnym. Maleństwo czuje się wtedy bezpiecznie i komfortowo. Co zabawne, przy tym dźwięku również mój mąż zasypia niedźwiedzim snem. 😉

 

Na piłeczkę do ping-ponga:

Jak uśpić dziecko

U innych moich znajomych ten patent sprawdza się super. Nasz znajomy wpadł na pomysł, aby monotonnie odbijać piłeczkę ping-pongową. Dziecko nie tylko wsłuchuje się w powtarzający się dźwięk, ale także obserwuje jej opadanie. Jak łatwo przewidzieć,po jakimś czasie zainteresowanie zamienia się w znudzenie i powoduje senność.

 

Znaliście te sposoby? Dla mnie była to totalna nowość. Jestem ciekawa jakie Wy macie sprawdzone sposoby na smaczny sen Waszych dzieci. Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Jak uśpić dziecko

 

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.