Dziecko w samolocie cz. 2

0

W ostatnim wpisie pisałam o ogólnych prawach i przywilejach dziecka podczas lotu samolotem.

Dzisiaj czas na przyjrzenie się bliżej liniom lotniczym i temu co oferują najmłodszym.

Do oceny wybrałam losowo 4 przewoźników regularnych oraz 2 tanich.

1. Lufthansa – uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie.

Przewoźnik umożliwia maluchom przewóz bagażu o maksymalnej wadze 23 kg – bagaż główny oraz 8 kg – bagaż podręczny. Dodatkowo bezpłatnie można przewieźć wózek oraz fotelik samochodowy. W przypadku lotów przesiadkowych, wózek niestety można odebrać dopiero w miejscu docelowym. Podczas przesiadek należy korzystać z wózków lotniskowych.

Na długich lotach przewoźnik oferuje maluchom do wagi 14 kg oraz wzrostu 83 cm łóżeczko/kołyskę całkowicie za darmo. Kołyska jest podwieszana tuż nad fotelem rodzica, przyczepiona do ścianki działowej kabiny. Kołyskę trzeba zamówić u przewoźnika jeszcze przed odlotem.

Samoloty Lufthansy są całkowicie przystosowane do przewozu małych dzieci. Załoga również służy rodzicom pomocą podczas lotu.

2. KLM

Te linie wybraliśmy na lot z naszym synkiem.

Co nas czeka na pokładzie? Kołyski niestety nie będziemy mieli zagwarantowanej, ponieważ Olek waży więcej niż 10 kg i jest dłuższy niż 85 cm. Czeka nas zatem dłuuugi lot na kolankach z dzieckiem.

Olkowi bezpłatnie przysługuje 1 sztuka bagażu podręcznego do 10 kg, 1 sztuka bagażu głównego do 12 kg oraz fotelik samochodowy i wózek. Wózek tak samo jak w przypadku Lufthansy można odebrać dopiero w miejscu docelowym podróży.

Dzieci powyżej 2 lat latają na takich samych zasadach jak dorośli, czyli ceny biletów wynoszą wtedy 100%. W tej cenie dziecko ma zagwarantowany swój własny fotel oraz normalne posiłki. Linie oferują w swoim menu specjalnie skomponowane dla dzieci posiłki, których nie musimy zamawiać przed odlotem.

Samoloty tego przewoźnika podobnie jak w Lufthansie przystosowane są do przewozu dzieci.

3. LOT

Zaletą polskich linii jest to, że nie trzeba zmieniać samolotów latając po Europie. Siatka połączeń LOT-u nie jest może bogata, ale założę się, że uda Wam się obrać jakiś fajny kierunek z naszym polskim LOT-em.

Linie dopuszczają dla dzieci poniżej 2 lat bagaż rejestrowany do 23 kg, bagaż podręczny do 8 kg, wózek oraz fotelik samochodowy.

Kołyski dla malutkich dzieci obowiązują niestety tylko do 6 miesiąca lub przekroczenia 10 kg.

LOT oferuje najmłodszym dzieciom specjalnie przygotowane menu, którego nie trzeba rezerwować wcześniej.

4. Air France

Warunki przelotu dzieci liniami Air France są podobne do zasad obowiązujących u przewoźnika KLM.

Dzieciom do 10 kg i max. do 70 cm przysługuje wisząca kołyska. Kołyski we wszystkich liniach lotniczych trzeba rezerwować, dlatego pamiętajcie mamuśki o tym.

Na pokład Air France dla dzieci do 2 lat, można wnieść bagaż podręczny maksymalnie do 10 kg. Bagaż rejestrowany może mieć maksymalną wagę 12 kg.

Z wniesieniem wózka, czy fotelika samochodowego na pokład nie ma problemu. Muszą one jednak spełniać wymagania co do wymiarów. Wózki przekraczające wymiary podane przez przewoźnika, są transportowane bezpłatnie w luku bagażowym. Zapraszam do przeczytania informacji na stronie przewoźnika o wymiarach wózków jakie można wnieść na pokład.

Posiłki przysługują najmłodszym tylko w przypadku lotów trwających powyżej 2,5 godziny. Od 9 roku życia dzieci mogą otrzymać regularny posiłek, taki sam jak dorośli.

5. Tanie linie lotnicze

Jeżeli chodzi o tanie linie lotnicze to sytuacja wygląda trochę gorzej…Cóż w przypadku linii lotniczych taniej znaczy gorzej.

Tutaj również, podobnie jak w regularnych liniach dzieci do 2 lat latają na kolankach rodziców. Powyżej 2 lat cena biletu dla dziecka wynosi tyle samo, co dla dorosłego.

Bezpłatnie można przewieźć wózek, ale za fotelik samochodowy trzeba płacić dodatkowo.

W Wizzair maksymalna opłata za dziecko wynosi 25 Euro za lot, oczywiście należy do tego doliczyć dodatkowe opłaty jak podatki, bagaż, opłata za wniesienie fotelika, opłata na rezerwacje miejsca. Jeżeli bilet rodzica będzie tańszy niż 25 Euro, to przewoźnik pobierze wtedy taką samą kwotę za nasze dziecko.

Ryanair pobiera opłatę w wysokości 30€ za bilet dla niemowlaka (tylko w jedną stronę), czyli suma sumarum jest to 60€ oraz 10€ za wniesienie fotelika samochodowego na pokład. Pamietajcie, że przy zakupie taniego biletu lotniczego na stronie przewoźnika obowiązują niższe ceny, niż kupując bilety na lotnisku lub u agenta. Do podstawowej ceny doliczany jest jeszcze podatek i inne opłaty typu pierwszeństwo wejścia na pokład czy rezerwacja miejsca.

Dzieciom powyżej 2 roku życia nie przysługują żadne zniżki, cena biletu wynosi wtedy 100%.

Przewóz bagażu u tanich przewoźników wygląda nastepująco: dzieciom do 2 lat nie przysługuje żaden bagaż, ani podręczny, ani też główny. Po 2 roku życia dziecku przysługuje taki sam limit bagażowy jak dla dorosłego. Pamiętajcie tylko, że w tanich liniach lotniczych opcja „ latam z bagażem” kosztuje.

Moje drogie przed nami długie lato, czas wyjazdów, wspólnych wakacji. Wybierajcie bezpieczne linie lotnicze, planujcie, a wtedy wszystko się uda i wspólny wyjazd z malutkim dzieckiem nie okaże się taki straszny.

 

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.