6 sprawdzonych wskazówek na to, jak zostać najlepszym rodzicem dla swoich dzieci

10

Każdy rodzic chce być najlepszym na świecie, a zanim nim zostanie, układa sobie w głowie receptę na sukces. W praktyce to jednak rzeczywistość weryfikuje to, jakimi rodzicami jesteśmy. I kiedy jedni zdają ten egzamin celująco, inni kończą tylko z oceną dostateczną. Zastawialiście się, czy istnieje jakakolwiek metoda albo skala określająca, jak dobrymi rodzicami jesteście dla waszych dzieci?

Jakiś czas temu wspominałam, że rodzicielstwa nie można się nauczyć, bo nie ma żadnych poradników, które krok po kroku pokazują jak być rodzicem, a już na pewno jak być tym najlepszym. Rodzicielstwo to indywidualna relacja pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Wiele zależy od naszych predyspozycji, ale nie można też zapominać o dziecku. Każde jest inne i nie da ulepić się dziecka według jednego schematu potrzeb.

Istnieje więc wiele aspektów wychowawczych, które należy uwzględnić jeżeli zależy nam, aby nasze dzieci uważały nas za najlepszych rodziców na świecie. Część z nich związana jest całkowicie z indywidualnym podejściem, ale są też takie, które były, są i będą uniwersalne w przypadku każdego rodzica i dziecka. Wystarczy wprowadzić je w życie, aby nasze rodzicielstwo okazało się kaszką z mlekiem.

  1. Miłość

Miłość to najważniejsza relacja międzyludzka, w szczególności pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jest prawdziwa, nierozerwalna i bezinteresowna. Samo mówienie „kocham” nie wystarcza jednak, aby okazać miłość, trzeba ją pielęgnować i emanować nią każdego dnia. Miłość można wyrażać na różne sposoby – jedni uważają, że przytulanie i głaskanie to najlepszy sposób, inni demonstrują ją poprzez nagradzanie i kupowanie drogich prezentów. Sami widzicie, że sposobów na okazywanie miłości jest wiele, a najważniejszy jest czynny współudział w wymianie tych uczuć.

  1. Krytykowanie

Od dawna wiadomo, że krytykowanie dzieci niszczy w nich wrodzony optymizm. Dzieci czują i rozumieją więcej niż nam się wydaje, dlatego wszelkie próby wyzywania czy negowania ich zachowań mają ogromny wpływ na ich przyszłość. Dziecko to pełnowartościowy człowiek, który widzi, czuje i ocenia nawet wtedy, kiedy Tobie wydaje się, że jest odwrotnie. Nie krytykujmy, zamiast tego motywujmy, dodawajmy otuchy i sprawiajmy, że niemożliwe stanie się dla naszych dzieci możliwe.

  1. Respekt

Jeżeli oczekujesz od dziecka respektowania twojego zdania, daj mu w zamian to samo. Zasady i nakazy powinny być szanowane przez obie strony, nie tylko przez tę słabszą. Ogranicz też falę imperatywów do minimum, dzieci to mali obserwatorzy i tak naprawdę to życie pokazuje w naturalny sposób jak funkcjonować, uczy lepiej niż słowa „nie rób”, „nie wolno” itp. Pamiętaj, szanuj zdanie swojego dziecka, bo dzięki temu dajesz mu dowód, że jesteś najlepszym rodzicem na świecie.

  1. Opieka i troska

Dzieci potrzebują opieki i troski rodziców od pierwszych chwil życia. To my pokazujemy im świat, troszczymy się o ich bezpieczeństwo i zapewniamy dobry start w dorosłe życie. Dlatego nigdy nie pozwólmy im poczuć się niechcianymi i odseparowanymi. Kiedy mówią – słuchajmy, nie przekładajmy rozmowy na później, nie mówmy, że nie mamy czasu, nie tłumaczmy, że nie mają racji. Pozwólmy im wyrażać swoje uczucia, myśli i obawy. Starajmy się traktować je jak partnerów.

  1. Faworyzowanie

Nieważne, czy mamy dwoje, troje czy może sześcioro dzieci, każde z nich powinniśmy kochać tak samo. Nie faworyzujmy wybrańców i nie porównujmy rodzeństwa do siebie. Każde dziecko jest przecież inne, a wyróżnianie tylko jednego ma destruktywny wpływ na  postrzeganie siebie przez pozostałe dzieci. Obdarzanie kogoś większą miłością lub bardziej pozytywną opinią podcina skrzydła innym, sprawia, że pozostałe dzieci czują się gorsze. Często widoczne jest to dopiero w życiu dorosłym, kiedy jedno z rodzeństwa osiąga najwyższy szczebel kariery zawodowej, a drugie zadowala się stanowiskiem ze średnią krajową. To są konsekwencje wychowania, które sprawiły, że jedno dziecko wierzy w siebie i w swoje możliwości, a drugie po cichutku zaspokaja swoje potrzeby biorąc to, co ktoś mu daje. Bądźmy sprawiedliwi, nie wydawajmy osądów, nie każmy za złe uczynki tylko jednego dziecka. Nauczmy swoje pociechy, że każde z nich jest tak samo odpowiedzialne za swoje czyny, a karę dzielmy po równo.

  1. Bycie dobrym dla samego siebie

Jesteśmy najlepszym przykładem dla naszych dzieci i tylko życie w zgodzie z samym sobą czyni nas najlepszymi rodzicami. Tylko szczęśliwi opiekunowie są w stanie zarażać optymizmem i pokazywać dzieciom, jak przejść przez życie z uśmiechem na twarzy. Dlatego rozmawiajmy i dzielmy się opiniami z naszymi bliskimi, nie ściskajmy w środku naszych lęków i problemów. Rozpieszczajmy się. Rodzicu, to Ty masz największy wpływ na radość Twojego dziecka, dlatego bądź dobry tak samo dla niego, jak i siebie.

Bycie najlepszym rodzicem dla swoich dzieci czyni je szczęśliwszymi. Dzięki temu wychowujemy je na pewnych siebie ludzi z ogromnym poczuciem bezpieczeństwa. Najlepszy rodzic to konsekwentny, sprawiedliwy, troskliwy i kochający opiekun, i tylko takich życzę wszystkim dzieciom.

 

=============================

Jeśli chcesz być z nami w ciągłym kontakcie, zachęcam do:

→ Polub nasz profil na Facebooku lub profil na Bloglovin. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowościami na blogu.

→ Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tu sporo zdjęć z codziennego życia, których zazwyczaj nie publikuję na blogu.

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

10 komentarzy

  1. Dla mnie z tych punktów najważniejsza jest miłość, szacunek do dziecka i do samego siebie oraz oczywiście dbanie o siebie, ale te wszystkie warunki muszą być spełnione jednocześnie. Czasami odnoszę wrażenie, że rodzice kochają swoje dzieci ponad życie, ale to czego brakuje w ich wzajemnych relacjach, to właśnie szacunek.

  2. akademiausmiechu.wroclaw.pl on

    Dla mnie najważniejszym jest traktowanie dziecka jak pełnoprawnego człowieka, wiele osób zapomina, że to taki sam człowieczek jak każdy tylko trochę mniejszy 🙂

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.