Wspomnienia zapisane w muzyce

5
Showing 1 of 1

Ostatnio pisałam o tym, jak muzyka świetnie wpływa na rozwój dzieci, jak pobudza ich neurony do pracy, dzięki czemu szybciej się uczą, lepiej zapamiętują i polepszają swoją sprawność ruchową. Mój Oluś muzykę traktuje jako coś, przy czym może tańczyć, skakać, popisywać się. Ja natomiast traktuję ją, jako element tworzenia wspomnień. Każda piosenka przynosi mi na myśl jakieś wspomnienie z bliższej czy dalszej przeszłości. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że to wspomnienia miłe, które okazują się często balsamem dla duszy…

W domu mam całą armię płyt wykonawców, którzy przeszli ze mną przez lata mojego dojrzewania emocjonalnego. Wtedy teksty piosenek można było analizować dogłębnie, bo każde słowo miało jakieś znaczenie mniej lub bardziej ważne. To muzyka nauczyła mnie weryfikowania rzeczywistości, kolorowania tego co szare i ponure. W czasach, kiedy Internet nie istniał muzyka była jednym z najważniejszych elementów naszego życia.

Dzisiaj również jest ona wszechobecna, ale czy ludzie tak naprawdę wgłębiają się w jej przekaz? Tu rodzi się kolejne pytanie, czy dzisiejsza muzyka daje nam jakikolwiek przekaz? Teksty piosenek są proste, wpadające w ucho, ale bez większego znaczenia. Wykonawcy śpiewają o imprezach, o porzuconym samcu albo samicy. Populacja młodych nie chce słuchać tekstów, które są ciężkie, w związku z czym są one często niedoceniane i toną w głębi niczym Titanic.

W ubiegłym tygodniu byłam na koncercie Kaśki Kowalskiej. Cała trasa koncertowa była zorganizowana z okazji 20-lecia pierwszej płyty „Gemini”. Pamiętam piękny słoneczny czerwcowy dzień, podczas wycieczki klasowej w Łańcucie natknęłam się pierwszy raz w życiu na sklep muzyczny, w którym zostawiłam oszczędności swojego życia na pierwszą oryginalną w życiu kasetę magnetofonową Kaśki K. Jej piosenki towarzyszyły mi przez całą podstawówkę, pozostawiając w mojej głowie najpiękniejsze wspomnienia. To czas moich pierwszych miłości, okresu, kiedy żyła moja mama i ukochana babcia, kiedy urodziła się moja pierwsza siostrzenica. Piękne czasy. Będąc na koncercie Kaśki uświadomiłam sobie, że każda jej piosenka symbolizuje pewien okres w moim życiu.

Fantastyczne jest to, że muzyka przechowuje nasze wspomnienia. Dzięki niej one są i będą wiecznie żywe.

IMG_0159 IMG_0130 IMG_0112 IMG_0120 IMG_0107 IMG_0091-2 IMG_0084 IMG_0102

Zachęcam Was do podzielenia się z nami Waszymi odczuciami związanymi z wpływem muzyki na Wasze wspomnienia.

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

5 komentarzy

  1. Świetne fotki! „Muzyka przywołuje nasze wspomnienia” – prawda, która do mnie wraca za każdym razem, gdy przypadkiem usłyszę gdzieś Nirvanę, Pidżamę czy Kredki XD

    • Nirvanę Kocham! Do tej pory mam koszulkę z Kurtem, którą kupiłam na wycieczce w Kielcach w 5 klasie hahah..

  2. Uwielbiam ACDC, to muza z lat mojego dzieciństwa. Już wtedy wiedziałam, co dobre.
    Oluś to przepiękny chłopczyk, uwielbiam was.

  3. Eve Milenna - on

    Super fotki. Młody mega ubrany! ! Co do muzyczki to mój synek uwielbia a jak tańcuje 😀

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.