Bagatelizowanie TEGO problemu może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych Twojego dziecka

1

Moczenie nocne, o którym mowa, to problem dosyć często bagatelizowany przez rodziców. Dla wielu z nich wydaje się zbyt błahy, aby podejmować jakiekolwiek czynności. Łatwiej jest powiedzieć „Aaaa wyrośnie z tego”, albo „Znowu napił się za dużo soku na noc” niż rzeczywiście poznać prawdziwe powody tego problemu.

Moczenie nocne dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków. Występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób*. W tym roku to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Moczenia Nocnego.

 

Powszechnie uważa się, że problem moczenia nocnego ma podłoże emocjonalne i może oznaczać, że w otoczeniu dziecka dzieje się coś niedobrego, np. przemoc, znęcanie się itp. Mało kto wie, że jego przyczyną mogą być także problemy związane z chorobami lub zaburzeniami hormonalnymi. Jak się okazuje moczenie to jeden z poważniejszych problemów urologicznych i ma podłoże czynnościowe. Co to oznacza? Że pojemność pęcherza moczowego dziecka może być zmniejszona lub ilość moczu nocnego zwiększona

Czy nocne moczenie jest groźne?

Nie ma ono negatywnego wpływu na organizm dziecka, ale może wywołać konsekwencje emocjonalne. Wstyd, zażenowanie, niskie poczucie swojej wartości, unikanie kontaktów z rówieśnikami, zamkniecie się w sobie to tylko niektóre jego negatywne skutki.

Jak mogę pomoc mojemu dziecku?

Na początek dobrym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków oraz wizyta u specjalisty. Chcąc wyrobić w dziecku dobre nawyki zachęcajmy do picia wody i uczmy korzystać z toalety co najmniej 6 razy w ciągu dnia (po przebudzeniu, około dziesiątej rano, mniej więcej w południe, po południu, przed wieczorem i przed położeniem się spać). Wytłumaczmy, że fakt, że zrobiło siku w majtki nie jest jego winą. Nie okazujmy złości ani poirytowania

Kiedy powinnam pójść do lekarza z moim dzieckiem?

Z tym problemem mamy do czynienia wtedy, gdy dziecko moczy się częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeżeli ta intensywność się utrzymuje warto udać się do lekarza. U dziecka w wieku od 6 lat, które boryka się̨ z tym problemem, należy bezwzględnie rozpocząć́ aktywne leczenie. Nieleczenie nocnego moczenia może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych. Odpowiednio wczesna diagnostyka pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie schorzeń układu moczowego, a także często wyjaśnić i rozwiązać problem.

 

I co wtedy?

Rolą lekarza jest pomoc w ustaleniu przyczyn występowania nocnego moczenia oraz podjęcie kroków jego wyleczenia. Aby umożliwić lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy i dobranie metody leczenia musimy w odpowiedni sposób przygotować się do wizyty. Jak? Prowadząc dzienniczek mikcji i kartę obserwacji dziecka. Gotowy szablon dzienniczka można pobrać ze strony www.suchyporanek.pl lub skorzystać z aplikacji mobilnej (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, która angażuje nie tylko dziecko, ale również rodzica.  Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyny moczenia nocnego nie leżą w problemach emocjonalnych, to na pewno zaleci leczenie.

Co jeszcze możemy zrobić?

Warto pomyśleć o zmianie nawyków naszego dziecka. Przed spaniem warto ograniczyć ilość spożywanych napojów, w szczególności gazowanych. W nocy wysadzajmy naszą pociechę, by wytworzyć w nim odruch budzenia się w przypadku pełnego pęcherza. Jeżeli uda się mu przespać cala noc bez zmoczenia chwalmy je i motywujmy do dalszego powodzenia.

Pamiętajmy by nie bagatelizować problemu, bo z czasem może przerodzić się on w niezłą huśtawkę emocjonalna. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla zdrowia dziecka i jego kondycji psychicznej.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie nocnego moczenia to zachęcam Was do zadania pytania eskpertowi poprzez Poradnię Online na tronie SuchyPoranek.pl.

Ekspert będzie dostępny online w wybrane dni, natomiast przez cały okres trwania kampanii będzie możliwość pozostawienia zapytania, na które ekspert odpowie nie później niż w ciągu 48h.

Poradnia Online będzie dostępna w dniach: 25.05., 29.05, 31.05, 02.06 oraz 6.06

Ekspert będzie LIVE w godzinach – od 12 do 14 i od 19 do 21.

 

*Dane ze strony WWW.SUCHYPORANEK.PL (KLIK)

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawe, na szczęście my nie mielismy z tym zadnego problemu, dziewczynki od odpieluchowania wlasciwie nie mialy zadnych wpadek

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.